Oživte svoj domov – farebné kombinácie pre jednotlivé miestnosti

0
1164
Oživte svoj domov - farebné kombinácie pre jednotlivé miestnosti
Oživte svoj domov - farebné kombinácie pre jednotlivé miestnosti

Každá miestnosť v dome má svoj vlastný charakter a účel. Výber farieb na steny vplýva na atmosféru daného priestoru. Nezáleží na tom, či preferujete pokojné pastelové odtiene, alebo teplé a energické farby. Dôležité je, aby farby odrážali váš osobný vkus a vytvárali harmonické prostredie. V našom sprievodcovi sa pozrieme na odporúčania farebných kombinácií pre obývačku, spálňu, kuchyňu a kúpeľňu. Inšpirujte sa, aby ste zmenili domov na štýlový a harmonický priestor.

Obývačka – odtiene pre oddych a relaxáciu

Obývačka je miestom, kde sa stretávate s rodinou a priateľmi, a preto by mala vyžarovať pohodlie a útulnosť. Svetlé odtiene ako jemná modrá, sivá alebo neutrálna béžová farba môžu vytvoriť atmosféru pokoja a otvorenosti. Ak chcete pridať do priestoru energiu, kombinujte neutrálne farby s akcentmi v teplejších tónoch, napríklad oranžovej alebo hnedej. Páči sa vám len biela farba na stenu? Steny ozvláštnite obrazmi, tapetami alebo kolážou s fotografiami.

Spálňa – farby, ktoré upokojujú a pomáhajú pri usínaní

Spálňa je miestom odpočinku a relaxu. Farebná schéma spálne by mala podporovať pokojný spánok. Pastelové farby ako svetlo modrá, mätová alebo bledo žltá vytvoria priestor plný pohody a oddychu. S týmito farbami vytvárajte kombinácie s neutrálnymi odtieňmi, aby sa vytvoril vyvážený a upokojujúci priestor. Drevené akcenty môžu pridať do spálne teplý a prírodný dotyk.

Kuchyňa – vneste energiu do pracovného priestoru

V kuchyni sa stretáva rodina, no najviac času v kuchyni strávi hlavne gazdinka. Príprava jedál a nápojov bude oveľa príjemnejšia, keď do miestnosti prinesiete vďaka farbám energiu. Teplé farby ako hnedá, oranžová alebo červená môžu pridať do kuchyne chýbajúcu dynamiku. Uvedené farby kombinujte s bielymi skrinkami a moderným nerezovým príslušenstvom pre elegantný a vkusný vzhľad. Moderne vyzerá tiež betónová podlaha. Farba na betón ju môže príjemne ozvláštniť.

Kúpeľňa – kombinácie sviežosti a čistoty

V kúpeľni hľadáte hlavne osvieženie a relax. Pocity sviežosti a čistoty dosiahnete tak, že vyberiete do kúpeľne farby na stenu a nábytok v týchto odtieňoch: svetlozelená, tyrkysová, morská modrá a krémová. Skvelá je tiež biela farba, ktorá dodáva čistý vzhľad.  Ak chcete vytvoriť v kúpeľni pocit luxusu, zvážte akcenty v zlatej alebo striebornej farbe.

Pri výbere farebných kombinácií nezabudnite zohľadniť ostatné prvky interiéru ako je nábytok, závesy a dekorácie. Harmonizujte farby stien s týmito prvkami, aby sa vytvoril jednotný a vkusný dizajn. Skúste občas experimentovať s rôznymi kombináciami a s farbami sa kreatívne pohrajte.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter