Vyberáte snehové reťaze? Dajte prednosť oceľovým

0
685
Vyberáte snehové reťaze? Dajte prednosť oceľovým
Vyberáte snehové reťaze? Dajte prednosť oceľovým

Jesenné mesiace sú obdobím, kedy si veľa motoristov dokupuje zimnú výbavu. Jednou z jej súčastí sú snehové reťaze. Reťaze síce nie sú povinnou výbavou, ale v kufri motoristov, ktorí jazdia aj do hôr, by nemali chýbať. Ak sa chystáte kupovať reťaze po prvý raz, nasledujúce riadky sú malým návodom, ako ich vybrať.

Kde musíte reťaze používať

Snehové reťaze musíte používať všade tam, kde je na vozovke sneh a úsek vozovky je vyznačený danou dopravnou značkou. Značka snehové reťaze prikazuje použiť pri jazde reťaze, ktoré musia byť umiestnené minimálne na jednej hnacej náprave. Značka sa vzťahuje pre všetky vozidlá, a preto sa nespoliehajte na nové zimné pneumatiky alebo na silný motor. Stačí sa pozrieť do predajní a zistíte, že túto pomôcku nájdete aj ako reťaze na SUV 4×4, na traktory alebo ako reťaze na dodávky. Reťaze môžete použiť taktiež na úsekoch ciest, kde uznáte nutnosť ich nasadenia alebo napríklad pri výjazde z garáže, pred ktorú v noci nasnežilo. Snehové reťaze sú teda pomôckou, ktorú oceníte vo viacerých situáciách a nikdy neviete, kedy sa vám zíde. Investovať do reťazí neznamená veľkú záťaž pre peňaženku a samotné reťaze vám v kufri vozidla alebo v garáži zaberú zanedbateľný priestor. Po kúpe reťazí si ich inštaláciu vyskúšajte nanečisto na parkovisku alebo v garáži. Prvá montáž vám môže trvať o niečo dlhšie, ale po odhalení správnej techniky pôjde o pár minútovú záležitosť.

Tri typy reťazí

Základné delenie snehových reťazí nie je komplikované. Na trhu nájdete reťaze tekuté, textilné a najpoužívanejšie kovové. Tekuté snehové reťaze sa využívajú len na krátke vzdialenosti, a to v prípade, keď nemôžete vyjsť do kopca alebo ubrzdiť z kopca. Po pár kilometroch sa z pneumatík vytratia a majú nulovú účinnosť. O niečo lepšie vám poslúžia textilné snehové reťaze, ktoré majú najväčšiu výhodu v tom, že sa nasadzujú na kolesá veľmi rýchlo. Výhodná je tiež ich cena. Tu by sme pri výpočte kladov textilných snehových reťazí skončili. Textilné reťaze sú vhodné len na krátke vzdialenosti a len do terénu, ktorý nie je veľmi zasnežený. Zároveň sa vám po prejdení na asfalt ihneď roztrhnú. Jedine oceľové snehové reťaze sú vhodné do každého zasneženého terénu a pri správnej starostlivosti vydržia dlhé roky. Odporúčame vám si zaobstarať model kovových reťazí so samoupínacím systémom a ich inštaláciu zvládnete lusknutím prsta. Nech už si vyberiete akékoľvek reťaze, verte, že vám v krízovej situácii neuveriteľne pomôžu.