3 druhy matracov, ktoré vám poskytnú komfortný spánok

0
2231

Dominujúcim prvkom každej spálne je posteľ, ktorej komfort určuje kombinácia roštu a matraca. Aby ste mohli vybrať optimálny rošt, je potrebné zamerať sa najprv na samotnú matrac. Práve zlá matrac môže byť príčinou migrény, nespavosti, bolesti chrbta a krčnej chrbtice. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme tri rôzne prevedenia, ktoré vám poskytnú plnohodnotný spánok.

Súčasný trh ponúka pestrú škálu matracov, pričom v rebríčku obľúbenosti prvej priečky okupujú matrace z PUR peny, zo studenej HR peny a z visco-elastickej pamäťovej peny. Všetky varianty sú k zakúpeniu v rôznych rozmeroch, či už zháňate matrace 90×200 na jednolôžkové postele či matrace 180×200 na manželské postele.

Matrac z PUR peny

Z hľadiska obstarávacej ceny je najvhodnejšia matrac z PUR peny, respektíve z polyuretánovej peny. Vyznačuje sa perfektnými ortopedickými vlastnosťami a nízkou cenou. Pomerne malá hmotnosť zaisťuje perfektnú manipuláciu. A v neposlednom rade je antialergický, teda nepodporuje množenie roztočov, plesní a baktérií. Výhody sú vykúpené značnou nevýhodou. Matrac sa rýchlo opotrebováva.

Matrac zo studenej HR peny

Dlhú životnosť sľubujú matrace zo studenej HR peny. Po niekoľkých rokoch používania majú matrace svoje pôvodné vlastnosti. HR pena sa vyrába za studena, a preto si získala názov “studená pena”. Tento druh matraca ponúka dokonalú oporu chrbtice vo všetkých anatomických zónach. Materiál je tiež antialergický. No, musíte počítať s vyššou cenou.

Matrac z visco-elastickej peny

A poslednú variácií je matrac z visco-elastickej peny, ktorú môžete poznať aj ako lenivú penu. Matrac reaguje na tlak a teplo, čím sa dokáže maximálne modifikovať s tvarom ľudského tela. Počas spánku nie je narušený krvný obeh. K zakúpeniu sú tiež matrace 140×200 pre širšie jednolôžkové postele či matrace 160×200. Na svoje si príde skutočne každý.