5 mýtov o mravcoch, ktorým verí väčšina z vás

0
844
5 mýtov o mravcoch, ktorým verí väčšina z vás

Mravce nás svojou pracovitosťou a húževnatosťou priťahujú. Zároveň pri pohľade na mravcov v dome pociťujeme odpor a naskakuje nám husia koža. Mravce majú v prírode svoj význam, ale doma ich neradi vidíme. O mravcoch sa tradujú rôzne mýty a mylné informácie, ktoré nás v boji s nimi mätú.

1. Mravce priťahuje hlavne múka a cukor

Je pravda, že mravce milujú predovšetkým sladké potraviny a jedlá z múky. Napriek tomu nepohrdnú ani inej ľudskej potrave. Pokojne si pochutia na mäse, ovocí a masle. V prírode je pre nich pochúťka drevo a iný hmyz. Potravu pre celú kolóniu zberajú robotnice, ktoré jedlo zanesú do mraveniska. Preto je jedným z najúčinnejších prípravkov proti mravcom nástraha na mravce vo forme domčeka a gélu. Robotnice si na gélovej toxickej hmote zgustnú a zvyšok zanesú do mraveniska, kde týmto spôsobom vyhubia celú kolóniu.

2. Mravce v dome utekajú za kráľovnou

Ak vidíte mravce v dome či na záhrade utekať v rade za sebou nie je to z dôvodu, že by sa tešili na kráľovnú. Tá je dobre skrytá v mravenisku. Mravce dokážu chodiť jeden za druhým vďaka pachovej stope, ktorú za sebou zanechávajú. Pachová stopa má jediný účel, a to rýchle vyhľadanie a odnesenie jedla do mraveniska. Vďaka stope dokážu robotnice rýchlejšie nájsť jedlo, ktoré vypátrali ich kolegyne.

3. Mravce jedlo vidia, a preto ho rýchlo nájdu

Mravce sú takmer slepé a tiež hluché. Jedlo nájdu pomocou iných zmyslov. Ide predovšetkým o čuch, ktorý je viacnásobne silnejší ako u ostatných druhov hmyzu. Ďalším ich veľmi vyvinutým zmyslom je hmat. Hmatové receptory majú ukryté v tykadlách, ktoré slúžia tiež ako uši. Tykadlá dokážu prijímať vibrácie. Uvedené zmysly má vyvinuté mravec faraón i iné druhy mravcov.

4. Domácimi prostriedkami je možné mravce odpudiť

Na mravce v domácnosti skúšajú ľudia rôzne triky, ktorými sa ich snažia odpudiť. Najviac využívanými domácimi prostriedkami proti mravcom sú ocot, citrón, škorica a krieda. Niektoré z týchto babských odpudzovačov čiastočne zaberú a iné sú úplne zbytočné. Napríklad škorica mravcom absolútne neprekáža. Citrónový zápach ich na čas dezorientuje, ale vrátia sa na iné miesto. Ocot je dobrým prostriedkom na zničenie mravčej pachovej stopy. Podobne je na tom aj krieda, ak nejde o kriedu typu insekticídny prípravok

5. Denné upratovanie je prevenciou proti mravcom

Je pravda, že v čistej domácnosti je menšia šanca rozmnožovania mravcov. Oveľa viac ako na čistenie sa sústreďte na správne skladovanie potravín. Pozor si dávajte na voľne položené jedlo a potraviny v otvorených obaloch. Veľkým lákadlom pre mravce sú odpadkové koše. Prvotne však mravcov priťahuje teplo a útulné miesto pre vytvorenie mraveniska.