Začínate podnikať a uvažujete nad sídlom spoločnosti? Nie každý podnikateľ má vlastnú kanceláriu či priestor, ktorý by mohol oficiálne uviesť ako sídlo svojej firmy. A nie každý si hneď na začiatku podnikania môže dovoliť prenájom kancelárie. Riešením tejto situácie je tzv. virtuálne sídlo – sídlo, ktoré šetrí čas a peniaze. Čo presne znamená pojem virtuálne sídlo a pre koho je výhodné?
Viete, čo je to virtuálne sídlo?
Virtuálne sídlo je adresa, ktorú si podnikateľ zaregistruje ako oficiálne sídlo svojej spoločnosti. Na danej adrese nemusí sídliť, len ju uvedie pri registrácii pre založenie eseročky. Virtuálne sídla prenajímajú špecializované firmy, ktoré okrem možnosti získania korešpondenčnej adresy ponúkajú aj iné služby. Ide o služby spojené s chodom spoločnosti. Najčastejšie si môžete zaplatiť preberanie pošty či telefonátov, kancelárske služby, prenájom zasadacej miestnosti alebo techniky.
Z pohľadu úradov ide o plnohodnotné sídlo spoločnosti, ktoré sa zapisuje do obchodného registra a je viditeľné aj vo verejných databázach. Virtuálne sídlo pomáha v začiatkoch podnikania rovnako ako kúpa ready made s.r.o. – spoločnosti určené na predaj.
Aké sú hlavné výhody virtuálneho sídla?
Nielen v začiatkoch podnikania každého biznismena poteší optimalizácia nákladov. Virtuálne sídlo je výrazne lacnejšie než prenájom kancelárie v centre mesta. Často sa nachádzajú na lukratívnych adresách. Cena prenájmu sa pohybuje len v desiatkach eur ročne – vďaka tejto úspore si môžete dovoliť nechať postup pre založenie s.r.o. na odborníkov a vyhnúť sa papierovačkám.
S lukratívnou adresou úzko súvisí lepší imidž vašej spoločnosti. Ak chcete, aby vaša eseročka pôsobila profesionálne, vychytenou adresou získate dôveryhodnosť v očiach klientov a obchodných partnerov.
Ušetriť na prenájme kancelárie môžete aj tak, že za sídlo spoločnosti zvolíte svoju súkromnú adresu. Nie je to však ideálne riešenie, pretože sa vaše súkromie stane verejne dostupné. Virtuálne sídlo zabezpečí, že vaša domáca adresa zostane súkromná.
Aké sú riziká prenájmu virtuálneho sídla?
Aj keď je virtuálne sídlo legálne a čoraz viac rozšírené, treba si vybrať spoľahlivého poskytovateľa. Adresy, na ktorých sídli veľké množstvo firiem, môžu byť účelovo zakladané len pre podvody. Preto je dobré si overiť, či poskytovateľ sídla komunikuje s úradmi, poskytuje dokumentáciu o prenájme a dodržiava zákonné povinnosti. Zároveň platí, že ak si vyberiete virtuálne sídlo, mali by ste tam mať zabezpečený príjem pošty a možnosť kontaktu.
Zhrnutie v kocke: Pre koho je virtuálne sídlo vhodné?
Virtuálne sídlo využívajú najmä začínajúci podnikatelia bez vlastného priestoru na podnikanie. Okrem toho uvažujte nad touto možnosťou, ak ste:
- Freelancer a online podnikateľ
- Chcete mať pobočku alebo sídlo spoločnosti v inom meste
- Potrebujete mať po ruke profesionálne služby a meeting miestnosti
- Ceníte si súkromie
- Budujete imidž firmy
Okrem virtuálneho sídla sa dá v začiatkoch podnikania ušetriť napríklad vďaka službám virtuálnej asistentky alebo outsourcingu iných služieb.