Je potrebné PZP na prívesný vozík?

0
6980

Rozhodli ste sa kúpiť si prívesný vozík? Ak ste s ním nemali doteraz žiadnu skúsenosť, môžu vás sprevádzať pochybnosti, čo všetko k nemu treba vybaviť. Okrem ťažného zariadenia vášho vozidla a novej ŠPZ budete naň musieť uzavrieť i povinné zmluvné poistenie.

Na cesty len s PZP

Prívesný vozík k vášmu vozidlu dostanete kúpiť za veľmi prijateľnú cenu. Môžete ho navyše využívať neobmedzene. Prenájom dodávky by vás pravdepodobne vyšlo oveľa drahšie. Najmä, ak potrebujete prevážať náklad počas práce v záhrade či na dome. Nezabudnite na ťažné zariadenie vášho vozidla, ktoré musí byť zapísané v jeho technickom preukaze. Navyše, prívesný vozík musí mať namontovanú ŠPZ-tku. S touto požiadavku sa viaže i povinnosť uzavrieť naň špeciálne PZP poistenie, nezávisle od poistenia auta.

Z ktorého PZP bude hradená škoda?

V prípade nehody poisťovne rozlišujú, ktorá poistka bude kryť škody. Ak je prívesný vozík v čase spôsobenia škody pripojený k vozidlu, ide to z PZP auta. Ak nehodu spôsobí náklad či vozík stojaci osamote, škoda sa hradí z jeho poistenia. Problémy netreba podceňovať. Vo všeobecnosti je manévrovanie či parkovanie s prívesným vozíkom náročnejšie, najmä ak sa jedná o menej skúsených vodičov.

PZP z pohodlia domova

Pokiaľ vás zaujímajú ponuky rôznych poisťovní, využite službu online kalkulačka PZP. Jednoducho vyplníte parametre a výsledok máte za pár sekúnd. V prípade prívesného vozíka je potrebné vyplniť, či je jeho nosnosť do alebo nad 750 kilogramov. Pripravte si i rok výroby. Ďalej zadáte udáje vozidla a jeho majiteľa. Ak si jedno z poistení vyberiete, máte možnosť uzavrieť PZP online. Potom vytlačíte dočasnú bielu a zelenú kartu a po zaplatení poistného môžete prívesný vozík veselo využívať.

Hoci sa s kúpou prívesného vozíka viaže zopár povinností, vie byť veľkým pomocníkom. Nezabúdajte, že i preň treba mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. V prípade nehody tak ušetríte financie a škody za vás uhradí poisťovňa.