Telefóny sú čoraz dostupnejšie, vrátane technológií. Ťažia z toho najme zákazníci

0
1835

Smartfóny sú čoraz dostupnejšie. Je to holý fakt, za ktorý môžeme vďačiť viacerým faktorom. Napríklad, technológie sa stávajú čoraz dostupnejšími a lacnejšími na výrobu. Skvelým príkladom sú skenery odtlačkov prstov, ktoré dlho boli výsadou tých najdrahších telefón, a dnes ich nájdeme aj v tých najlacnejších. Tak isto veľkú úlohu zohráva konkurencia, ktorá rastie ako huby po daždi.

Ceny smartfónov klesajú

Niekoľko rokov dozadu smartfóny, hlavne tie výkonnejšie boli výsadou len tých najbohatších. Časy sa však menia, z čoho ťažíme hlavne my, zákazníci. Skvelým príkladom je globalizácia a konkurencia, ktorá dlhé roky ako keby sa nevedela dostať na náš trhy. Dnes nie je ničím výnimočným ak si objednáme smartfón aj spoza hraníc našej krajiny, či kontinentu. Jednoducho ponuka mobilov online sa rozrástla do takých čísiel, že aj lokálni predajcovia musia brať obchody zo zahraničia za konkurenciu. Zároveň nie je ničím výnimočným, že konkurencia ponúka zariadenia, ktoré kvalitovo prevyšujú dobre udomácnených hráčov.

Dobrým príkladom konkurencie, ktorá tlačí ceny telefónov na dol sú spoločnosti ako Xiaomi, Huawei či Vernee. Všetky menované spoločnosti totiž svoj biznis model majú odlišný od dobre usadených značiek. Ponúkajú vyššiu kvalitu zariadení a dodatočný servis, s cenou nižšou o kategóriu. Dobrým príkladom je smartfón Xiaomi Mi 9, ktorý cenovo líže vyššiu strednú triedu, ale ponúka technológie z tej najvyššej kategórie smartfónov.

V každom prípade to vyzerá tak, že konkurencia a lepšia dostupnosť zariadení bude aj naďalej tlačiť ceny smartfónov nižšie. A my, ako zákazníci, budeme z toho ťažiť aj naďalej.

Zdroj: TS