Ako fotiť krajinu?

0
2501

Fotenie krajiny je považované za jeden z odborov fotografovania. Nie jednému fotografovi sa podarilo vo fotení krajiny uspieť a vytvoriť pozoruhodné kúsky. Fotiť krajinu ale môžete aj vy. Ak patríte medzi obdivovateľov prírody, viete si vychutnať výhľad z kopca, západ slnka či sad rozkvitnutých stromov, prečítajte si zopár jednoduchých tipov pre krajšie fotografie krajiny.

Vždy myslite na kompozíciu fotografie

Ako pri fotení portrétov či architektúry, tak ani pri fotení krajiny nesmiete zabúdať na kompozíciu, ktorá patrí k základom fotenia. Kompozícia usporadúva prvky v zábere tak, aby spolu vytvárali harmonický obraz. Poznáme niekoľko základných usporiadaní:

  • Tretinová kompozícia – významná časť sa nachádza v jednej tretine fotografie – hore, dole, vpravo, vľavo – výber je na vás
  • Zlatý rez – ide o vyvážené rozdelenie záberu na základe matematickej postupnosti definovanej už v stredoveku. Zlatý rez sa nachádza všade okolo nás bez toho, aby sme si to uvedomovali, napr. v tvaroch niektorých kvetov, rastlín, ulít morských živočíchov atď.
  • Stredová kompozícia – fotený objekt, teda v tomto prípade časť krajiny, na ktorú kladiete dôraz, bude umiestnený v strede

Menej je niekedy viac

Samotná kompozícia nie je všetko. Niekedy môže byť lepšie zjednodušiť scénu a odstrániť rušivé prvky. Ako to dosiahnete? Musíte hľadať ten najlepší uhol.

A čo hĺbka ostrosti?

Hĺbka ostrosti je kreatívny nástroj, ktorým môžete fotografiu vyzdvihnúť alebo pokaziť. Krajiny sa väčšinou fotia s veľkou hĺbkou ostrosti, aby boli všetky detaily ostré a dobre viditeľné. Tú dosiahnete tak, že použijete vysoké clonové číslo alebo široké ohnisko. Ak sa chcete zamerať na nejaký detail, voľte menšiu hĺbku ostrosti, a teda menšiu clonu – pozadie sa vďaka dlhšiemu ohnisku a nízkemu clonovému číslu rozostrí, čím fotografovaný detail prirodzene “vystúpi” z rozostreného pozadia.

Kedy vytvoríte najlepšie fotky?

Možno ste už počuli pojem „modrá hodina“, ktorý sa používa pri nočnom fotení. Pri krajinnom fotení je zas najlepšia „hodina zlatá“, kedy je svetlo mäkké a teplé a predĺžené tiene vytvárajú zaujímavú atmosféru. Ideálne by ste mali vziať zrkadlovku a vydať sa na cestu za fotením ešte pred východom slnka. Ak nepatríte medzi ranné vtáčatá, máte ešte jednu šancu, a to tesne pred jeho západom, teda práve počas “zlatej hodinky”.