Má vaše dieťa elektrické autíčko? Možno bude potrebovať PZP

0
2070

S príchodom rozličných elektrických dopravných prostriedkov na naše cesty sa Európska únia snaží zjednotiť podmienky ohľadom povinného zmluvného poistenia. Dotýkať by sa malo všetkého, čo je poháňané elektromotorom, teda i detských elektrických autíčok.

Koho sa nové PZP poistenie dotkne?

Ako sme už spomínali, nové povinné zmluvné poistenie by malo platiť pre všetky vozidlá s  elektrickým motorom. Ide najmä o elektro-bicykle, elektro-kolobežky, no pri prílišnej dôslednosti i elektro-vozíky pre imobilných ľudí či detské elektrické autíčka. Vozidlá sa však musia pohybovať na cestách, čo je pri vozíkoch či detských autíčkach málo pravdepodobné.

Zjednotenie PZP poistenia

Európska únia by prijatím nových podmienok v oblasti PZP poistenia chcela docieliť zjednotenie podmienok v jednotlivých krajinách. Vyzerá to však zložitejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Najprv bude treba v niektorých krajinách jednotlivé prostriedky definovať. Napríklad, v dokumentoch na Slovensku ešte stále nenájdete, čo je to kolobežka. Navyše, poslanci Europarlamentu budú musieť myslieť i na rôzne výnimky – ako už spomínaný vozík pre imobilných či detské elektrické autíčka.

Cyklistom sa to nepáči

Cyklisti považujú nové pravidlo o PZP poistení za nezmysel. Navyše, je v rozpore s podporou ekologickej dopravy, ktorú Európska únia presadzuje. Hoci by sa mohlo zdať, že elektro-bicykle spôsobujú na cestách viaceré škody, nie je to tak. Podľa štatistík sa počet nehôd spôsobených klasickými bicyklami a elektro-bicyklami nelíši.

Ak ste už otvárali online kalkulačku PZP pre porovnanie PZP kolobežiek, autíčok a elektro-bicyklov, ešte počkajte. Na základe námietok výbor úpravu podmienok pre povinného zmluvného poistenia pre elektrické dopravné prostriedky vypustil. Rokovať však budú naďalej i iné európske inštitúcie. Hoci je to na dobrej ceste, ešte nič nie je úplne vyhraté.