Aké označenie pneumatík si všímať, aby ste vybrali správne?

0
198
Aké označenie pneumatík si všímať, aby ste vybrali správne?
Aké označenie pneumatík si všímať, aby ste vybrali správne?

Výber pneumatík pre vozidlo je zložitý proces, najmä ak nie ste oboznámení s rôznymi označeniami a symbolmi, ktoré sa na nich nachádzajú. Čítať označenie pneumatík je dôležité, aby ste dokázali identifikovať kvalitné pneumatiky. Ktoré údaje na pneumatikách je nutné si všímať a o čom vás informujú?

Rozmery pneumatík

Rozmery pneumatík sú najdôležitejším parametrom, pretože informujú o tom, aké pneumatiky pasujú na vaše auto. Rozmery pneumatík sú uvedené v trojčíselnom formáte, napríklad 205/55 R16. Prvé dve čísla (205) udávajú šírku pneumatiky v milimetroch, druhé číslo (55) je pomer výšky bočnice k šírke v percentách a posledné číslo (R16) udáva priemer ráfika v palcoch. Označenie pneumatík z hľadiska rozmeru je najviac smerodajným údajom pre výber správnych pneumatík.

Index nosnosti

Index nosnosti udáva maximálne zaťaženie, ktoré pneumatika dokáže uniesť. Vyšší index nosnosti znamená, že pneumatika unesie väčšiu váhu. Index nosnosti nájdete na bočnici pneumatiky. Nevhodne vybraný index a absencia merania tlaku pneumatík znamenajú rýchle opotrebenie a riziko defektu. Preto neodporúčame kupovať príliš lacné pneumatiky a dobrou radou je, aby ste do vozidla dokúpili snímač tlaku pneumatík.

Rýchlostný index

Rýchlostný index udáva maximálnu rýchlosť, pre ktorú je pneumatika určená. Rýchlostné indexy sú označené písmenami od A (najnižšia rýchlosť) do Y (najvyššia rýchlosť). Nikdy nepoužívajte pneumatiky s nižším rýchlostným indexom ako je uvedený vo vašom technickom preukaze.

Sezónne označenie

Pneumatiky sa delia na letné, zimné a celoročné. Letné pneumatiky sú určené pre jazdu v teplom počasí a na suchom povrchu. Zimné pneumatiky sú vyrobené z mäkšej zmesi a majú hlbší dezén, vďaka čomu poskytujú lepšiu trakciu na snehu a ľade. Celoročné pneumatiky sú kompromisom medzi letnými a zimnými pneumatikami, avšak v porovnaní s nimi nemajú dobrý výkon v extrémnych podmienkach. Na bočnici zimných pneumatík nájdete symbol snehovej vločky a horského štítu, celoročné pneumatiky sú označené symbolom M+S.

Energetický štítok

Energetický štítok informuje o spotrebe paliva, hlučnosti a priľnavosti na mokrej vozovke. Pneumatiky s nižšou spotrebou paliva sú označené písmenom A, s vyššou spotrebou paliva písmenom E. Hlučnosť pneumatiky je uvedená v decibeloch (dB). Priľnavosť na mokrej vozovke sa hodnotí písmenami od A (najlepšia priľnavosť) do E (najhoršia priľnavosť).