Naučiť sa lyžovať môžete aj v dospelosti!

0
6454

Pamätáte si na ten okamih, keď ste sa prvý krát postavili na lyže? Možno ste vtedy nevedeli poriadne ani len chodiť a lyžovanie vám skrátka ešte nešlo tak, ako by malo. To je v poriadku. No mnoho ľudí sa od detstva už viac nepokúsilo postaviť na lyže, a to z dôvodu, že to nevedia a vlastne ani nikdy nevedeli. Nevzdávajte to! Začať s lyžovaním môžete pokojne aj v dospelosti, veď nejde o žiadnu drámu, ktorú by ste nezvládli.

Prekonajte sa!

V prvom rade je dôležité, aby ste sa prekonali. Zahoďte všetky vaše predsudky a obavy, ktoré môžu znásobovať strach z lyžovania a len smelo do toho. Existujú mnohé lyžiarske techniky či typy oblúkov, ktorých rýchlosť a priebeh môžete zvládnuť bezpečne, a to i v prípade prudkej zjazdovky. Ak by ste potrebovali, nehanbite sa osloviť inštruktora, ktorý sa vám bude venovať, keďže takýmto spôsobom sa naučíte lyžovať behom skutočne krátkej doby.

Začať môžete už doma

Nemusíte hneď cestovať do Álp, veď slovenské hory toho majú čo ponúknuť, však? Trebárs vo Vysokých Tatrách nájdeme mnoho svahov, ktoré sú určené pre začiatočníkov, sú menej frekventované a náročné ako trebárs zjazdovka na francúzskych Alpách. Sústreďte sa na vašu jazdu, pozorne počúvajte to, čo vám radí váš inštruktor a nezabudnite si z času na čas dopriať odpočinok na lanovke či pri horúcom čaji v bufete. Nesnažte sa niečo siliť, no ani sa nevzdávajte po piatich minútach jazdy.

Na čo si dať pozor?

Jednou z najčastejších chýb, ktorá môže ohroziť vašu jazdu, je nedostatočné zaťaženie špičiek lyží, ktoré sú zodpovedné za zatáčanie a tým pádom i kontrolu lyží. Nacvičte správny postoj v pluhu, čím sa môžete tohto zlozvyku raz a navždy zbaviť. Taktiež treba zdôrazniť, že medzi najčastejšie nehody, ktoré sa každoročne dejú na horách, patria zlomeniny a odreniny, ba dokonca tržné rany. Avšak, ak si dáte záležať na výber kvalitnej lyžiarskej výbavy, siahnete po  spoľahlivej prilbe na hlavu a lyžiarkam, ktoré budú držať vaše chodidlá pevne, s vysokou pravdepodobnosťou sa podobným úrazom vyhnete, aj keď všetko závisí od štýlu vašej jazdy. Pochopiteľne, že začiatočník jazdí pomalšie, a teda sa snaží prispôsobiť svoju jazdu okolnostiam, čiže spomenuté zranenia sa týkajú zväčša skúsenejších lyžiarov, ktorí neodhadnú danú situáciu a precenia svoje sily.

Požičajte si lyže

Ak si stále nie ste istý, či ste zrovna vhodný adept na lyžovačku, nekupujte si vlastné lyže či výstroj, ale radšej si všetko potrebné požičajte. Siahnite po lyžiach určených pre rekreačných lyžiarov, ktoré sú mäkšie, ľahšie a jednoducho manipulovateľné, čím sa vyhnete technickým chybám. Na začiatok sú pohodlnejšie mäkšie topánky s flex indexom do hodnoty 80, no dajte si záležať na tom, aby vám topánky neboli zbytočne veľké, čo by mohlo spôsobiť nekomfortnú jazdu. A koniec koncov, teplé oblečenie je základ, čiže na tom si dajte naozaj záležať, v opačnom prípade vás bude „drkotať“ od zimy a vy budete chcieť byť čo najskôr doma.