Podporte vaše zdravie vďaka týmto koreninám!

0
5244

Už dávno neplatí, že korenie je len akési ochucovadlo, ktoré sem tam pridáme do mäsa či omáčky. Vedeli ste, že kvalitné koreniny dokážu liečiť? Nielen, že prospievajú nášmu tráveniu, ale taktiež podporujú náš metabolizmus a obranyschopnosť. Pýtate sa, ktoré koreniny by nemali chýbať ani vo vašej kuchyni?

Zázračný majorán

Nie je nič nezvyčajné, že v dnešnej dobe trpí snáď každý z nás nespavosťou, stresom a nervozitou. Pomôže vám majorán – buď čerstvý alebo sušený. Dokonca, v stredoveku ho ľudia pridávali do jedál tým, ktorí boli nešťastní z lásky, aj keď na podobnú situáciu vám asi obyčajné bylinky nepomôžu. Avšak, s istotou môžeme potvrdiť, že práve majorán má priaznivé účinky pre ľudí, ktorí trpia nielen zvýšeným stresom, ale i plynatosťou či žalúdočnými problémami. Zvyšuje tvorbu žlče a žalúdočných štiav, čiže sa hodí skôr do ťažších jedál, ktoré následne telo ľahšie spracuje. Majorán má protizápalové účinky a výbornou správou je, že si z neho môžete pripraviť chutný čaj! Tak čo poviete, aj vy preň skočíte ešte dnes do obchodu?

Voňavá škorica

Aj vy milujete vôňu škorice? Tá má priaznivý dopad na našu pamäť, keďže pri vhodnej dávke (3 gramy denne) zvyšuje aktivitu mozgu, je skvelým antioxidantom a dokonca pomáha účinne bojovať voči plesniam. Môžete ňou nahradiť trebárs cukor, čiže sa hodí pre všetkých tých, ktorí si strážia krvný cukor, prípadne ich trápi artróza. Ak chcete znížiť cholesterol, tak smelo si pridajte malú čajovú lyžičku škorice do čaju alebo kávy, a to bez akýchkoľvek obáv, no ak si predsa nie ste istý, radšej sa poraďte s vašim lekárom.

Aromatické čierne korenie

Áno, čierne korenie je mimoriadne aromatické, no zároveň i najobľúbenejšie dochucovadlo slovenských domácností. Má detoxikačné schopnosti, podporuje okysličenie celého tela a je vhodné pre všetkých tých, ktorí majú chrípku. Ak vás trápi bolesť hlavy, nebojte sa pridať štipku čierneho korenia do polievky či hlavného jedla. A ak máte detúrence, ktorým nechutí jesť, verte, že čierne korenie zvýši ich chuť na jedlo! Že neveríte? No jednoznačne to vyskúšajte, veď ide o overené rady našich starých mám, tak to už rozhodne stojí za to, no nie?

Lahodná šalvia

Ak sa cítite ťažko, prípadne vyčerpane, nič vám nepomôže viac ako čerstvé lístky šalvie. Treba uznať, že má trpkú, možno až horkú chuť, ktorá nemusí každému vyhovovať, no zároveň skvelo podporí chuť hovädzieho mäsa, ba dokonca sa hodí do omáčok či zálievok na šalát. Čistí ľudský organizmus, skvelo bojuje voči únave a zvyšuje naše psychické, ale i fyzické zdravie. Doprajte si každé ráno šalviový čaj a ak by ste naň predsa len zabudli, vyskúšajte si počas dňa spraviť smoothie z čerstvých pomarančov, jahôd, štipky zázvoru, mäty a bezpochyby i čerstvých lístkov šalvie, ktorá dodá tomuto „životabudiču“ lahodnú chuť!