Kedy financie vážne narúšajú vzťah?

0
2298

Či sa vám to páči alebo nie, peniaze sú bohužiaľ jedným z najčastejších dôvodov partnerských hádok. Jednoducho povedané, peniaze k životu potrebujeme, vždy a všade. Viete, kedy spôsobuje nedostatok financií vážne problémy vo vzťahu?

Rozdielny prístup

Je v podstate jedno, či máte peňazí veľa alebo málo, no ak máte s partnerom výrazne odlišný prístup k ich zaobchádzaniu, budete sa jednoducho hádať. Ak jeden rád šetrí a druhý si naopak rád užíva, je jasné, že sa nikdy nezhodnete. A pokiaľ jeden vie s peniazmi dobre zaobchádzať, pričom druhý žije daným okamihom, bude tu vždy závažný problém.

Odlišné príjmy

Ak sú vaše príjmy s partnerom pomerne rovnaké, v tomto prípade k hádkam kvôli peniazom asi nedochádza. Ak však jeden zarába diametrálne viac ako ten druhý, v tomto prípade vzniká rad konfliktov. Ten, ktorý zarába viac, môže nepriamo ukazovať svoju prevahu a moc, ba dokonca manipulovať s tým druhým, aj keď si to možno neuvedomujeme. Okrem toho môže veľmi ľahko získať pocit, že má právo rozhodovať nielen o tom, ako a na čo budú vynaložené financie, ale aj o tom, kto má vo vzťahu hlavné slovo.

Aby vám to vo vzťahu klapalo, musíte …

Neexistuje presný návod, ako sa vyhnúť manželským krízam a hádkam, ktorých spúšťačom sú zrovna peniaze. Jedným z riešení sú oddelené účty. Každý z partnerov má svoj vlastný účet a svoje vlastné príjmy, teda i náklady na spoločný život si delia na polovicu. So zvyškom peňazí si každý robí to, čo chce a teda uzná za vhodné. Oddelené účty dávajú partnerom slobodu, keďže každý z nás je dospelý a svojprávny človek, ktorý nakladá s financiami presne tak, ako potrebuje.

Tajnosti? V žiadnom prípade!

Avšak, väčšine manželských párov pripadá ako vhodnejšia možnosť práve jeden spoločný účet. Pochopiteľne, že aj v tomto prípade by mal byť účet o slobode oboch partnerov nakladať s financiami tak, ako každý z nich pokladá za rozumné. Bohužiaľ sú prípady, kedy sa ženy boja kúpiť nové šaty, pretože to partner uvidí na výpise z účtu a bude zle. Jednoducho povedané, spoločný účet môže vás vzťah upevniť, no na druhej strane narušiť, keďže partneri budú mať potrebu kontrolovať jeden druhého, v tom horšom prípade ho v niečom obmedzovať.

A rada na záver? Zabudnite na tajnosti! Odborníci sa zhodujú na tom, že práve tie môžu sa väčšinu rozvodov, pretože partneri si jednoducho neveria a radšej nehovoria celú pravdu, aby tým neohrozili vzťah. Utajované kreditné karty, skryté peniaze či podozrivé účty, o ktorých ten druhý nevie, sú len niektoré z dôvodov, ktoré môžu mať fatálne následky. V tomto prípade nejde ani tak o peniaze ako také, ale najmä o narušenie vzájomnej dôvery, čo môže i ten najsilnejší vzťah poznačiť! Buďte k sebe za každých okolností úprimní a nájdite kompromis, vďaka ktorému budete spokojný vy aj váš partner.