Ako by mal vyzerať ideálny harmonogram človeka?

0
901
Ako by mal vyzerať ideálny harmonogram človeka?
Ako by mal vyzerať ideálny harmonogram človeka?

Ako by mal vyzerať ideálny harmonogram každého z nás? To je natoľko komplexná otázka, že je prakticky nereálne ju zodpovedať jednoznačným spôsobom. My sa o to ale aj napriek tomu pokúsime. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a trikov, ako si váš deň nastaviť produktívne a prospešne a v neposlednom rade udržateľne. 

Ideálny harmonogram je niečo, čo je možno utopistické, ale môžete sa tomu aspoň priblížiť. Dôležité je, aby ste pravidelne spali, pretože na úkor spánku sa dá fungovať iba istý čas. Ideálny čas na spanie je v noci, malo by to byť okolo sedem hodín. To je pre telo najlepšie. A dôležité je mať režim, či už budete spať medzi 00:00-07:00 alebo 02:00-09:00, mala by tam byť pravidelnosť. Čo sa týka stravy, jedzte tri hlavné jedlá denne a pomedzi to sa snažte nevyjedať sladkosti alebo chrumky či slané. Skúste byť zodpovední, i keď to možno nepôjde tak ľahko, ako by sa mohlo zdať. Pekne krok po kroku.

A dobré je si deň zadeliť na produktívnu časť a na časť, v ktorej oddychujete. Pritom, oddychom môže byť pozeranie seriálu, učenie sa nového jazyka, cvičenie či hranie videohier. Na každého funguje niečo iné, pričom je nesmierne dôležité, aby ste počas dňa boli produktívni a zároveň aj oddychovali. Je to podstatné pre váš vnútorný pokoj, hovorí sa tomu aj mentálna hygiena. A dobré je sa hýbať. Či už sa chodiť prejsť, chodiť cvičiť alebo si zabehať, prípadne si dať jogu. Možností je hneď niekoľko a je to na vás, pretože určite si nájdete niečo, čo vám vyhovuje a baví vás. A ďalším prvkom je to, že skúste sa socializovať. Čas s inými ľuďmi je pre ľudské telo a myslenie tiež dôležitý. Aj keď sa to niekedy nemusí zdať, je to tak.

Netýka sa to len nás alebo vás, produktívny a udržateľný harmonogram sa týka aj vrcholových športovcov. Koniec koncov, čím lepší športovec, tým lepší harmonogram. Svoje by o tom vedeli hovoriť hviezda minulosti basketbalista Michael Jordan či aktuálne futbalový útočník Manchestru United Cristiano Ronaldo. Ronaldo a jeho Red Devils sú favoritmi v službách, ktoré poskytujú športové stávky, pričom Diabli skutočne pravidelne vyhrávajú, či už proti menším alebo väčším klubom. A Cristiano dáva góly, i keď kurzy na jeho skórovanie sú neraz okolo 1,80-2,0. Ťahá mu na 40, ale hrá ako dvadsaťročný a takisto je aj fyzicky pripravený. Jeho telo funguje ako hodinky a je možno lepší ako kedykoľvek predtým. Ako to robí?

Je známy tým, že je prísny na seba, čo sa týka stravy, vyhýba sa rýchlym cukrom, mastnému mäsu, neje veľa pečiva. Pravidelne cvičí, s tímom aj doma, veľa spí a celý svoj život istým spôsobom zanieťuje tomu, čo robí. Vy to môžete pretaviť do svojho fungovania tým, že nebudete zabúdať na dostatok spánku, vyčleníte si čas na produktivitu, ale aj na oddych, budete sa venovať socializácii a vzdelaniu. Nech máte zo seba každý deň dobrý pocit. A potom nebudete mať potrebu niečo si kompenzovať cez stravu, ako napríklad jesť sladké večer kvôli zlej nálade. Sú to všetko malé kroky, ktoré ako celok dajú v dlhodobom horizonte obrovský význam. Treba začať.