Ako financovať obnovu bývania

0
1214

Väčšina panelákov, v ktorých bývame má už najlepšie časy za sebou. Slúžiť by mali samozrejme niekoľko desaťročí, no vplyvom poveternostných podmienok, ako aj naším vlastným pôsobením, celá stavba trpí.

Práve to sú dôvody, prečo je Váš panelák taký fádny a neraz sa na jeho stenách objavujú aj rôzne fľaky. Nič predsa nevydrží večne a aj naše domovy, postavené takmer v oblakoch, občas potrebujú zásah odborníkov. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa teší zatepľovanie takej popularite.

Teda nielen estetická stránka nášho domova, ale aj úniky tepla nútia ľudí podstupovať tento nie síce lacný, no o to efektívnejší spôsob obnovy fasády aj staršieho domu. Ak teda chcete mať opäť pekný panelák a ušetriť na kúrení, je dobré zvážiť práve túto možnosť. Zateplením sa totiž zamedzí únikom tepla nielen cez netesniace múry, ale aj okná. Práve tie staré, drevené sú časom a počasím pokrútené, a tak netesnia tak dobre ako kedysi. Výmena okien by teda mala byť súčasťou každého zatepľovania.

Ide o veľké stavebné zásahy, a tak je zrejmé, že nejde o lacnú záležitosť. Zateplenie si teda vyžaduje nemalé prostriedky, čo môže predstavovať veľký problém pre väčšinu domácností. Práve tu treba nájsť kompromis aj so susedmi. Takúto veľkú investíciu je však možné financovať rôznymi spôsobmi. Poskladať sa však musia všetci. Asi ako prvé Vás napadne sumu si požičať. Aj klasické pôžičky môžu pokryť Váš nedostatok peňazí, no oveľa vhodnejšie v tomto ohľade je financovanie pomocou ŠFRB. Táto možnosť je však určená najmä pre staršie bytové domy.