Ako na kvalitné zábery z dovolenky?

0
2113

Zobrať si fotoaparát na dovolenku či malý výlet je dnes pre nás už samozrejmosťou. Zábery, ktoré nafotíme, udržujú naše spomienky na výnimočné momenty vždy v živej pamäti a môžeme sa našimi zážitkami pochváliť prostredníctvom reálnych fotografií aj známym. Aj keď mnohé chytré telefóny disponujú s výkonnými fotoaparátmi, kvalitou obrazu sa často ani len nepribližujú snímkam vyhotoveným pomocou digitálov či zrkadloviek. Stavte na kvalitu a prineste si aj vy z dovolenky zábery, ktorými sa môžete spokojne hrdiť.

Profesionálne zábery jedine so zrkadlovkou

Najkvalitnejšie zábery vám bez pochýb vytvoria digitálne zrkadlovky. Vyžadujú si však profesionálnejšie zaobchádzanie, ktorému sa ale priučí po pár záberoch takmer každý zručný človek. V zrkadlovkách sa vytvára obraz odlišným spôsobom, ako u klasických digitálnych fotoaparátov. Nachádza sa v nej sústava viacerých zrkadiel alebo optických hranolov, ktoré zabezpečujú zachytenie a zaostrenie obrazu. To je rovnako odpoveďou na otázku, prečo sú zrkadlovky obvykle väčšie. Vyžadujú si aj pokročilejšie nastavenia a samotné fotenie obvykle trvá o niečo dlhší čas ako pri kompakte. Je to opäť spôsobené pohybmi zrkadiel, ktoré jednoducho istú dobu trvajú. Výsledkom sú však kvalitné fotografie s vysokým rozlíšením, ktoré vám nepokazí žiadne rozmazanie. V ponuke sa však nájdu aj jednoduchšie a menšie zrkadlovky, určené skôr pre poloamatérskych fotografov. Ich výhodou je nižšia obstarávacia cena so zachovaním vysokých kvalít zachytených záberov. Takéto zariadenia nájdete aj v portfóliu zrkadloviek značiek Canon či Nikon.

Kompakty pre náročných amatérov

K výkonu zrkadloviek sa v dnešnej dobe čoraz viac približujú aj klasické kompaktné digitálne fotoaparáty, ktoré navyše prinášajú aj mnohé ďalšie funkcie, ako pripojenie na WiFi či pokročilé nastavenia scén. Takéto fotoaparáty sú určené najmä náročným neprofesionálom, ktorí si potrpia na kvalitné zábery, avšak z dôvodov nepraktickej veľkosti, vyššej obstarávacej ceny, príležitostného fotenia či jednoducho pre množstvo nastavení, im zrkadlovky nevyhovujú. Fotoaparát z tejto triedy je často praktickejším riešením napríklad na vyššie spomenuté fotenie na dovolenke či počas výletov.

Veľkú ponuku zrkadloviek a pokročilých digitálnych fotoaparátov nájdete v internetovom obchode aqt.sk