Ako si vybrať správny jazykový kurz

0
1700

Investícia do vzdelania by sa nám mala vždy vrátiť. Pri jazykoch to platí dvojnásobne. V prvom rade je dôležité zvážiť výber jazykovej školy, ale tiež samotný jazykový kurz. Ponuka je pestrá. Ak ste z Bratislavy, pravdepodobne sa zameriate na jazykové kurzy Bratislava, no rozhodovanie nebude aj tak jednoduché. Skúsme sa teraz detailnejšie pozrieť na to, ako si vybrať správny jazykový kurz, ktorý Vás obohatí a zaručí výsledky. Veríme, že Vám aspoň o kúsok uľahčíme Váš výber. 

Čo si treba ujasniť?

Každý si musí najskôr ujasniť, aký jazyk sa vlastne chce naučiť. Je pravda, že angličtina je svetový jazyk, nemčina Vás môže sprevádzať Európou, no napríklad taká francúzština a španielčina sú dnes mimoriadne atraktívne a vyhľadávané jazyky. Japončinu a arabčinu zase neovláda len tak hocikto. Mohli by ste sa preto lepšie uplatniť.

Skúsme zostať v našom hlavnom meste. Nájdite si na webe kurz nemčiny Bratislava, alebo zadajte do vyhľadávača kurzy angličtiny Bratislava. Buďte pripravený na to, že výber bude široký. V prípade iných jazykov sa môže paleta zužovať. 

Ďalej si ujasnite, koľko času chcete kurzu venovať, alebo aký certifikát od kurzu očakávate.

Pri výbere jazykovej školy a kurzu sa nechajte viesť referenciami a skúsenosťami spokojných študentov. Ak si už nejakú školu vyberiete, dôkladne preskúmajte, aké kurzy ponúka a zamyslite sa, aký Vám najviac vyhovuje. Neviete sa uvoľniť pred kolektívom a sú pre Vás výhodnejšie individuálne kurzy, alebo naopak, chcete pracovať v skupine a komunikovať s ostatnými študentmi? Ste firma, tínedžer alebo hľadáte lektora pre svoje malé dieťa? Toto sú všetko aspekty, ktoré vedú k správnemu výberu kurzu. 

Ako najvhodnejšia alternatíva pre správny výber sa možno ukazuje samotná návšteva jazykovej školy. Väčšina škôl ponúka otvorené hodiny, a vy si tak môžete utvoriť obraz, ako to celé funguje. Veď vždy je lepšie raz vidieť ako dvakrát počuť. Uvidíte, aká je v škole atmosféra, vyučujúci, učebňa, s akou učebnicou a metódami sa pracuje. Možno sa Vám to nezdá, ale prostredie v ktorom sa vyučuje, má veľký vplyv na sústredenie a dobrý pocit z učenia.

Rozprávajte od prvej hodiny

Metód vyučovania je mnoho. Čo vyhovuje jednému, nemusí druhému. Preto ich je toľko, a preto každá zaberá na rôznych ľudí inak. Jednou z najnovších (vysoko atraktívnych) metód je Direct Method for English – rozprávajte od prvej hodiny. Komunikácia je dôležitá. Nestačí iba rozumieť, ale je nutné vedieť vyjadriť v cudzom jazyku svoj názor. 

Táto metóda spočíva v týchto aspektoch:

Rýchlosť

Možno Vás prekvapí, že učiteľ od prvej hodiny hovorí k študentom rýchlo, avšak, zachovávajúc prirodzené tempo konverzácie.

Otázky

Učiteľ sa pýta každú otázku dvakrát, v rýchlosti, automaticky prenechávajúc priestor pre študenta.

Odpovede

Odpovede v nižších úrovniach sú stanovené tak, že ich ani učiteľ, ani študent nemôžu pozmeniť.

Časté opakovanie učiva

Tajomstvom úspechu pri učení sa cudzieho jazyka je opakovanie.

Cudzí jazyk pre deti

Snáď nie je lepší a vďačnejší žiak ako malé dieťa. Je to s ním síce podstatne náročnejšie, no učí sa s prirodzenou ľahkosťou a nové vedomosti sa naň doslova lepia. Pokiaľ máte deti, neváhajte ich zoznámiť s cudzím jazykom hoci aj dnes. Čím skôr začnú, tým viac si ho osvoja. Angličtina pre deti je dnes akýmsi tradičným štandardom, nastúpte teda s Vašou ratolesťou na túto vlnu a uvidíte, že nebudete ľutovať.

Foto: bilingvi.sk