Ako vďaka prírode zistíte zmeny počasia

0
857
Ako vďaka prírode zistíte zmeny počasia
Ako vďaka prírode zistíte zmeny počasia

Naši predkovia nemali v minulosti žiadne technologické vychytávky a napriek tomu dokázali predpovedať počasie. Sledovali rôzne zmeny v prírode, chovanie zvierat či vietor. Vďaka tomu sa im nestalo, že by im zmoklo seno alebo im vietor rozfúkal úrodu naloženú na voze. Dnes prírodu sleduje už málokto. Spoliehame sa na televíziu, internet či rádio. Počas turistiky vám však internet nepomôže. Buďte kamaráti s prírodou a naučte sa ju počúvať.

Meteosenzitívni ľudia cítia každú zmenu

Na začiatok a na odľahčenie vám radíme, aby ste sa pred výletom do hôr spýtali svojho dedka či babky, ako sa cítia. Ak ich začína bolieť hlava, cítia všetky kĺby v tele alebo sa im zvýšil tlak, tak môžete predpokladať prudké zmeny počasia. Presnejšiu predpoveď však získate vďaka prírode, rastlinám i zvieratám, ktoré majú zmysly vyvinutejšie ako ľudia.

Sledovanie oblohy

Vďaka večernej oblohe môžete veľa zistiť o počasí, ktoré vás čaká na druhý deň. Obloha je vlastne prírodná meteostanica. Podľa jej zafarbenia viete odpozorovať nasledovné: Ak sa v zime večer obloha okolo zapadajúceho slnka sfarbí do žlta s prechodom do zelenej farby, tak môžete už v noci alebo ráno čakať prudké ochladenie. Letná, večerná obloha takejto farby naopak predpovedá pekné a teplé počasie. Veľa vám napovie aj mesiac: Kruh okolo neho neveští nič dobré – príchod silných dažďov. Ak v zime vidíte mesiac až príliš jasne, znamená to veľmi mrazivé počasie. Mesiac svietiaci veľmi jasne s mierne červeným odtieňom vám zaručí pekný deň.

Pozorujte zvieratá a rastliny

Ranná orosená tráva je predzvesťou pekného dňa. Pohľad do mraveniska plného aktívnych mravcov znamená, že sa nemusíte báť lejakov. Vtáci milujú pekné počasie presne tak ako ľudia. V prípade, že lietajú vysoko bude pekné počasie. Romantické kvákanie žiab vás upokojí a predpovedá príjemný deň.

Príroda sa dá v predpovediach nahradiť

Ľudia žijúci v meste nemôžu niektoré zo spomínaných javov pozorovať. Nemusia však zúfať. Veľmi presne predpovedajú počasie meteostanice. Tie sa dajú kúpiť za pár eur, ale ak chcete poznať kompletnú predpoveď na niekoľko dní vopred, tak investujte nejaké to euro navyše. Domáca meteostanica sa zíde každému, kto chce mať prehľad nielen o počasí, ale tiež o atmosférickom tlaku, vlhkosti vzduchu či o rosnom bode.