Zopár tipov pred nákupom nafukovacieho motorového člna

0
796
Zopár tipov pred nákupom nafukovacieho motorového člna
Zopár tipov pred nákupom nafukovacieho motorového člna

Kúpiť si nafukovací čln s motorom nie je finančne náročné. Za pár stoviek eur sa dostanete k plavidlu, ktoré môžete kormidlovať nielen na Slovensku. Vyložte čln na prívesný vozík a zoberte si ho so sebou na dovolenku k moru. Na morskej hladine prežijete úplne iné pocity a čakajú vás zážitky na celý život. Pri výbere nafukovacieho motorového člna sa nemusíte obmedzovať. Splniť môže prakticky všetky vaše predstavy a požiadavky.

Čo si musíte pred kúpou premyslieť

Nafukovacie motorové člny nájdete na stránkach, ktoré ponúkajú lode na predaj. V produktových katalógov sa to len tak hemží malými člnmi pred dve osoby až po luxusné nafukovacie člny pre celú rodinu či priateľov. Zásadné je premyslieť, aký veľký čln bude vyhovovať vašim požiadavkám. Uvedomte si, že menší čln je vhodný naozaj len na malé vodné prechádzky. Na väčšom člne sa nachádza napríklad plošina na slnenie, takže môžete na lodi stráviť celý deň. Rozmery člna môžu byť aj obmedzujúce. Menší jednoducho preveziete na streche auta. Väčší musíte odviesť na vozíku. Následne sa zapotíte pri jeho skladaní na vodnú hladinu. Veľkým člnom musíte po sezóne nájsť skladové priestory. Silnejšie motorové člny nie je možné kormidlovať bez kurzu vodca malého plavidla alebo po mori bez kapitánskeho kurzu.

Aké doplnky sa dajú zakúpiť

Obchody s ponukou lode či jachty na predaj ponúkajú nielen zakúpenie člnov, ale tiež rôzne doplnky alebo objednajú vyrobenie člna presne podľa vašich požiadaviek. Nafukovacie motorové člny radi využívajú rybári. Tí si k člnom môžu dokúpiť stojany na udice alebo sonare na lokalizáciu rýb. Hodí sa im tiež chladnička. Počas dlhších plavieb oceníte dobíjanie mobilov cez USB zásuvku. Všetko nutné uschováte do úložných priestorov pod polstrovanými sedadlami. Na ochranu proti silnému slnku vám poslúži strieškapred hmyzom ochráni plastový štít. Po skoku do mora sa na čln dostanete pomocou rebríka. Ak chcete za člnom ťahať vodné atrakcie, dokúpite si navijaky.

Na čo všetko čln využijete

Nafukovací motorový čln slúži hlavne na rekreačnú plavbu. Ak si ho so sebou zoberiete na plavbu jachtou, tak sa vďaka nemu dostanete do malých zátok alebo na nedostupné pláže. Začínate pri slnení na pláži pociťovať nudu? Sadnite do člna a vyberte sa ďalej od brehu šnorchlovať alebo potápať. Na vnútrozemských vodách sa schováte do mŕtveho ramena rieky a zažijete romantické chvíle vo dvojici.