Skrátený návod pre založenie s.r.o.

0
1137
Skrátený návod pre založenie s.r.o.
Skrátený návod pre založenie s.r.o.

Založenie s.r.o. vás bude stáť zopár stoviek eur, veľa nervov, študovania dokumentov a hlavne času. Na výber máte dve možnosti. Buď si založíte eseročku sami, alebo si najmete firmu, ktorá za vás všetko vybaví. Keď si však začnete zisťovať, čo všetko k založeniu s.r.o. potrebujete, tak sa iste rozhodnete pre druhý variant. Skrátený návod na založenie s.r.o. vás presvedčí, že jedine profesionáli si dokážu poradiť s tonami potvrdení, stovkami podpisov a žiadostí.

Pripravte si peniaze na predmety podnikania

Máte premyslený názov firmy? Pre založenie s.r.o. budete potrebovať taký názov, ktorý ešte neexistuje. Na internete nájdete vyhľadávače s voľnými názvami firiem. Prvým vašim krokom bude výber všetkých predmetov podnikania. Platí pravidlo, že čím ich je viac, tým lepšie. Pozor však na to, že jedna viazaná živnosť stojí 15 €, jedna voľná živnosť 5 €. V prípade, že disponujete elektronickým podpisom, tak je cena polovičná. To je opäť dôvod, prečo zveriť založenie firmy do rúk profesionálov. Na živnostenskom úrade budete musieť nahlásiť aj sídlo firmy. Sídlo môže byť totožné s vašou trvalou adresou.

Jeden alebo viacerí spoločníci?

Ak budete jediným spoločníkom eseročky, tak vám k založeniu spoločnosti bude stačiť Zakladateľská listina. V opačnom prípade je nutné uzavrieť Spoločenskú zmluvu. Oba dokumenty musia obsahovať zákonom stanovené náležitosti (napríklad určenie spoločníkov, správcu vkladu či predpokladané výdaje na začiatok podnikania). Sami uznajte, že na založenie s.r.o. si asi sami netrúfnete, ak nemáte adekvátne vzdelanie, pretože k zmluve sú potrebné i iné dokumenty (vyhlásenie správcu dane, podpisové vzory).

Návšteva živnostenského úradu

Po uzatvorení zmluvy alebo listiny je nutné zájsť na živnostenský úrad a požiadať o živnostenské oprávnenie. Oprávnenie vám vystavia na úrade, ktorý sa nachádza v meste, kde budete podnikať.

Písomné vyhlásenie správcu vkladu a súhlas správcu dane

V minulosti bolo nutné základné imanie vložiť do banky. V súčasnosti vám bude stačiť písomné vyhlásenie správcu vkladu. Tento dokument je vlastne predposledným krokom pred zápisom do obchodného registra. Samotný zápis je možné uskutočniť až po tom, ako získate od správcu dane súhlas. Ide o potvrdenie, že nemáte daňové nedoplatky. Spoločníci nesmú mať ani exekúcie a nedoplatky na poistení.

Zápis eseročky do obchodného registra

Všetky už spomínané dokumenty, vzory a potvrdenia spolu s vypísanou žiadosťou o zápis vložíte elektronicky na stránku justice.gov.sk. Za zápis sa platí poplatok 331,50 €. Po schválení zápisu vás bude čakať ešte jedna povinnosť, a to žiadosť o vydanie DIČ na príslušnom daňovom úrade. Celý proces od prvého až po posledný krok môže trvať až 10 dní. Oveľa jednoduchšou cestou je kúpa už existujúce eseročky ready made s.r.o.. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek postup pri založení firmy, prajeme vám veľa úspechov v podnikaní.