Deň v horách. Pozor, aby sa nezmenil na nočnú moru

0
679
Deň v horách. Pozor, aby sa nezmenil na nočnú moru
Deň v horách. Pozor, aby sa nezmenil na nočnú moru

Fyzicky zdatnejší ľudia túžia po nových výzvach. Jednou z týchto výziev môže byť celý deň strávený v horách. Nehovoríme o krátkej turistike na pár hodín, ale o ozajstnom celodennom výstupe na vrchol či o veľkom okruhu zaujímavej turistickej trasy. Napriek vašej dobrej fyzickej kondícii môže počas dňa prísť k nečakaným situáciám, ktoré dokážu turistiku zmeniť na nočnú moru. Preto sa na túru poriadne pripravte a nič vás neprekvapí.

Balenie turistického batoha začnite od drobností

Baliť sa na celodennú túru by ste mali tak, že začnete od drobností, ktoré sú v horách nesmierne dôležité. Len málokto pri balení zabudne na vodu či jedlo. Naopak kompas je vecou, ktorú si nepribalí väčšina turistov. Podobne je na tom baterka alebo čelovka, mapa trasy a repelent. Práve repelent je počas teplejších mesiacov prípravkom, ktorý vám môže pomôcť zmeniť túru z nočnej mory na príjemnú prechádzku. V niektorých oblastiach sú komáre, muchy a iný hmyz tak premnožené, že prejsť cez roj je nemožné. V lete nezabudnite ani na opaľovací krém. Slnko sa dostane cez konáre a vy na sklonku dňa budete vyzerať ako paradajka. V lete sa vám bude hodiť ešte na jedna vec – pršiplášť. Na jar a jeseň supluje pršiplášť nepremokavá bunda, lenže v lete sa vyberiete na túru len v tričku alebo mikine, takže sa vám niečo proti dažďu zíde.

Čo sa vám v batohu nestratí

Ak vám v batohu zostane miesto, tak si do neho pribaľte SOS balíček, ktorý sa dá zakúpiť v špecializovaných predajniach. Ide o akúsi súpravu na prežitie. Zväčša obsahuje píšťalku, dosku na zapálenie pazúrika, zatvárací nôž, už spomínaný kompas a iné drobnosti potrebné na prežitie v núdzových situáciách. Kúpiť sa dá tiež malá cestovná lekárnička. Všetky spomínané pomôcky zabaľte do primerane veľkého batoha. Jednodňový výlet zvládnete s batohom v objeme 30 litrov.

Na oblečení a topánkach nešetrite

Na nohách by ste počas túry mali mať obuté turistické topánky. Ich pomoc pocítite v prudkom kopci i počas zmeny počasia. Turistická obuv je plne prispôsobená potrebám turistov, chráni chodidlo a bude vašou oporou. Pánska i dámska turistická obuv má dvojitú podrážku a vrchnú časť pokrýva vodovzdorný materiál. Pod touto vrstvou sa skrýva membrána, ktorá pohltí vlhkosť zvonku i zvnútra. Veľkou oporou pri chôdzi sú tiež trekingové palice. Počas chladnejšieho počasia vrstvite. Prvá vrstva zahreje i odvedie pot, ide o funkčnú bielizeň. Stredná vrstva izoluje teplo. Ako druhú vrstvu si oblečte mikinu alebo vestu. Na vrch patrí nepremokavá bunda. V lete mikinu nahraďte tričkom, ale nezabudnite na to, že na vrcholoch býva zima, a preto si so sebou zoberte niečo teplejšie na prezlečenie.