F1: Prvotriedna športová šou, kultúrny vplyv aj kopa peňazí

0
1200

Futbal nie je iba o jednej lopte a 22 hráčoch, hokej nie iba o puku a dvoch mužstvách. Takisto, Formula 1 nie je iba o rýchlych autách a o tom, kto prejde cieľom ako prvý. Samozrejme, výsledky a to, kto je najlepší po konci súťaže je veľmi dôležité a vo veľkej miere aj mienkotvorné, ale na druhej strane, šport je ďaleko viac ako honba za gólmi, bodmi a sekundami. Je to kultúrny fenomén, a takisto to je aj s F1. Poďme sa na to pozrieť z väčšej blízkosti. 

Samozrejme, podstatou Formula One je vyhrať. Keď ste najrýchlejší, ste najúspešnejší, o čom by vedela hovoriť napríklad hviezda Mercedesu Lewis Hamilton, v tomto momente už sedemnásobný majster sveta. Hamilton je tak legendárnou osobnosťou, že je porovnávaný s Michaelom Schumacherom, ikonou minulosti. Veľmi rýchly je napríklad aj Max Verstappen z Aston Martin Red Bull Racing, ktorému by mala patriť budúcnosť. Rozhodne na to má. Títo dvaja sú však nielen zaujímaví svojím štýlom jazdenia, ale aj po marketingovej stránke. V F1 je totiž 10 tímov a 20 jazdcov, absolútna špička tohto športu je úzka, a preto takpovediac nestačí byť kvalitný. Musíte byť aj zaujímavý.

Veľmi zaujímavým jazdcom je napríklad Daniel Ricciardo, ktorý rok 2020 odjazdil vo francúzskom tíme Renault, pričom v nasledujúcej sezóne bude v britskom McLarene. Rovnako tak je vyslovene cool Charles Leclerc z legendárneho Ferrari, ale pútajú aj mladíci ako George Russell či Lando Norris. A to nemusíme hovoriť, že v roku 2021 bude v F1 nastupovať Mick Schumacher, syn legendárneho Michaela. Ten je zaujímavý už pred tým, ako absolvuje prvé preteky. Popularita je veľkou súčasťou F1 a tu prichádzame k tomu, že je to veľkou kultúrnou záležitosťou. Jazdí sa po celom svete, každá veľká cena ja vyslovene sviatok a hovorí sa o nej vždy niekoľko týždňov.

Či už spomenieme legendárny belgický okruh Spa, britský Silverstone, pestrú veľkú cenu Katalánska, Red Bull Ring v Rakúsku alebo okruh v Maďarsku, prípadne dianie v Bahrajne, Azerbajdžane alebo v Spojených arabských emirátoch, stále je o čom hovoriť a F1 vždy sprevádzajú aj rôzne kultúrne akcie. Jednoducho, je to (nielen) športový sviatok a v tomto športe sa točia obrovské peniaze. Nie je tajomstvom, že keď ako jazdec privediete do tímu financie a sponzorov, vaša šanca na miesto v tíme sa rapídne zvyšuje. Svoje by o tom vedel hovoriť napríklad Perez, ktorý ma veľkú finančnú podporu podnikateľa z Mexika.  Momentálne si hľadá nový tím a toto mu môže pomôcť. A takých prípadov je v F1 viacej, veď Stroll jazdí v tíme, ktorý vlastní jeho otec. Ale dáva to zmysel, peniažky sú potrebné k tomu, aby boli úspechy. Technologický vývoj a konkurencia sú náročné aspekty. V centre pozornosti sú aj služby, ktoré poskytujú športové tipy, pretože Formula 1 je tak populárna záležitosť, že vždy na ňu podá svoje peniaze veľa priaznivcov športu. Medzi hlavnými favoritmi v ďalšej sezóne budú patriť Lewis Hamilton na Mercedese.

Ale aj Max Verstappen na Red Bulle a pravdepodobne aj Daniel Ricciardo na McLarene, pričom jednoznačným favoritom, aj čo sa kurzov týka, bude Hamilton. Na zahodenie ale určite nebudú ani mladí Norris, Schumacher, Russell a možno v konečnom dôsledku aj Carlos Sainz, ktorý sa sťahuje z McClaren do legendárnej talianskej stajne Ferrari.