Je lepšie podlahové kúrenie alebo radiátory?

0
1966

Energeticky efektívne domácnosti sú dnes stále častejším javom. A to je správna cesta, nielen kvôli vašej peňaženke, ale aj kvôli životnému prostrediu, ktorému takto značne uľavíte. Jedným z typických znakov pasívnych domov je úsporné podlahové kúrenie. Aké výhody vám prináša a aký je rozdiel medzi ním a radiátormi?

Aké sú výhody podlahového kúrenia

Hlavnou výhodou podlahového kúrenia je nízka spotreba energie. Ak máte vlastný plynový kotol, oproti spotrebe radiátorov počas vykurovacej sezóny, môžete svoje náklady znížiť až o 30 – 40 %. Veľkou výhodou je, že podlahové kúrenie miestnosť vyhrieva pravidelne a teplota je rovnomerná. Ak kúrite radiátormi, tak v ich blízkosti je horúco, no keď ste od nich ďalej, je chladnejšie. Vďaka tomu, že pri podlahovom kúrení sa využívajú polybuténové rúrky, vzduch sa nevíri a nevysušuje, čo je veľká výhoda pre astmatikov a alergikov.

Ušetrite ešte viac

Aby ste ušetrili ešte viac, je dôležité aj zateplenie domu, ktoré zníži únik tepla až o 30 %. Okrem zateplenia sú veľmi dôležité aj okná, cez ktoré uniká ešte viac tepla ako cez steny. Snažte sa vybrať minimálne trojkomorové okná, ktorá vás uchránia pre strateným teplom. Ďalším spôsobom, ako ušetriť, je aj správny výber podlahy k podlahovému kúreniu. Najlepšiu vodivosť tepla má keramická dlažba a vinylové podlahy.

Sú lepšie radiátory alebo podlahové?

Veľkou nevýhodou radiátorov je, že zasahujú do priestoru, nevykurujú miestnosť rovnomerne a majú vyššie prevádzkové náklady. Nevýhodou podlahového kúrenia je, že jeho inštalácia do už postaveného domu či bytu je náročná a drahá. Ak sa preň rozhodnete počas stavby alebo veľkej rekonštrukcie, nebudete si ho vedieť vynachváliť. Chcete získať viac informácií o tomto type vykurovania? Navštívte internetovú stránku Wolfsr.sk.

Autorské právo: jackf / 123RF Reklamní fotografie