Ktoré označenia pneumatík sa oplatí sledovať

0
1252
Ktoré označenia pneumatík sa oplatí sledovať

Na pneumatikách nájdete veľa údajov, ktoré môžu byť pre laika španielskou dedinou. Niektoré údaje majú technický charakter a iné pomáhajú zistiť vlastnosti pneumatík. Najdôležitejšie informácie zistíte zo štítku pneumatík a z ich bočnice. Oplatí sa tiež overiť údaje z technického preukazu.

Čo si všímať pri kúpe pneumatík

Počas výberu pneumatík si nevšímajte len výrobcu a značku. Niekedy aj lacné zimné alebo letné pneumatiky môžu mať lepšie vlastnosti ako prémiové. Preto sa oplatí venovať čas rozlúšteniu údajov na pneumatikách. Vďaka pozornosti dokážete veľa ušetriť pri prevádzke vozidla.

Samozrejme, že dôležité sú rozmery pneumatík. Kupujte len také, ktoré sú určené veľkostne pre vaše vozidlo. Buď sa riaďte číselnými údajmi na starých pneu, alebo nahliadnite do technického preukazu. Dozviete sa údaje o šírke pneumatiky, výške bočnice a priemere. Ak nenatrafíte na pneumatiky s rovnakými rozmermi, v technickom preukaze sa uvádzajú aj náhradné varianty.

V prípade, že často vozíte v aute veľký náklad, napríklad strešné boxy Northline, preverte záťažový resp. hmotnostný index pneumatík. Hmotnostný index je uvádzaný v hodnotách pre jednu pneumatiku, takže si údaj vynásobte štyrmi. Počas jazdy by ste nemali prekračovať rýchlostný index, ktorý zistíte podobne ako hmotnostný na bočnici pneumatiky.

Niektoré pneumatiky ako pneumatiky Kormoran sa predávajú veľmi dobre. Môže sa však stať, že menej preferované pneumatiky stáli na sklade príliš dlho. Preto je dobré poznať aj vek pneumatík. Na bočnici sa udáva ako DOT číslo, ktoré informuje o týždni a roku výroby.

Štítky pneumatík nie sú na okrasu

Farebné štítky, ktoré sú priložené k novým pneumatikám nie sú na okrasu. Sú povinné v celej EU a ich hodnoty sú v únii zjednotené. Kategórie hodnotiace vlastnosti pneumatík sú pneumatikám udelené po náročných testoch. Všetky informácie zo štítku sa dajú overiť aj online vďaka QR kódu vytlačenom na štítku.

Ktoré údaje štítok obsahuje? Prvým údajom je informácia o valivom odpore. Ak si kúpite pneumatiky hodnotené triedou A, znížite spotrebu vozidla. Na zimných pneumatikách sa zo štítku dozviete, ako sa pneumatiky chovajú na snehu a zamrznutej vozovke. Opäť je najlepším hodnotením áčko. Posledný údaj o hlučnosti pneumatík sa môže zdať zbytočný, ale počas dlhej cesty vás hlučné pneumatiky môžu naozaj rušiť.