Letné pneumatiky: kedy a prečo prezúvať?

0
1970

Rozdielne ročné obdobia si vyžadujú rozdielne opatrenia v údržbe vášho motorového vozidla. Je nevyhnutné dodržiavať zákonom stanovené obdobie používania jednotlivých pneumatík, či už ide o zimné alebo letné pneumatiky.
V nasledujúcom článku vám prezradíme prečo je dôležité využívanie letných pneumatík v období na to určenom.

Kedy prezúvať?

Používanie zimných pneumatík nám zaručuje bezpečnosť, ako aj ochranu samotného vozidla. Preto treba byť dôsledný a dodržiavať zákonom stanovené obdobie na použitie zimných pneumatík a naopak, v letnom období je vhodné využívať výhradne letné pneumatiky.

Na Slovensku je majiteľ vozidla povinný používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca. V prípade že je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, vodiči sú povinný jazdiť so zimnými pneumatikami na všetkých nápravách. V prípade že ste tak neurobili, hrozí vám pokuta a komplikácie z poisťovňou. Nakoľko v prípade nehody by vám poisťovňa, v ktorej máte uzavreté povinné zmluvné poistenie alebo havarijné postenie, mohla krátiť poistné plnenie.

Okrem obdobia a teplotných podmienok treba brať do úvahy aj čas, v ktorom sa zvyknete pohybovať na cestných komunikáciách. Nakoľko teploty zväčša najviac klesajú neskoro večer a skoro ráno. Ak sa teda na cestách zdržiavate iba počas dňa, kedy teplota dosahuje vyššie hodnoty, s prezúvaním sa rozhodne neponáhľajte – vyššie teploty totižto škodia zimným pneumatikám.

Prečo prezúvať?

V letnom období je nevyhnutné prezuť späť na letné pneumatiky, aby ste predišli predčasnému opotrebovaniu tých zimných. Zimné pneumatiky používané v letnom období takisto znižujú bezpečnosť jazdy, nakoľko v tomto období sú ťažšie ovládateľné ako letné pneumatiky.

Stavte na kvalitu

Ak kupujete nové letné pneumatiky, dbajte na vysokú kvalitu a ich celkovú odolnosť. Lacné pneumatiky zeetex sú vhodnou voľbou pre každého, kto si potrpí na výhodný pomer kvality a ceny.
Zeetex je medzinárodná značka s 12 ročnou tradíciou, ktorá ponúka pneumatiky pre všetky typy vozidiel. Jej produkty sú kvalitné a overené.
Má vaše vozidlo elektróny či puklice? Pneumatiky od značky Zeetex si poradia so všetkými typmi kolies a vozidiel.