Cestovanie lietadlom a lieky: Čo by ste mali vedieť?

0
4996

Až 40 % ľudí pri sebe nosí pravidelne nejaké lieky. Môže to byť úplne čokoľvek od tabletiek na bolesti hlavy, cez kvapky do nosa, až po inzulín pre cukrovkárov alebo adrenalínovú injekciu pre alergikov. Ako s takýmito liekmi cestovať bezpečne a bez starostí?

Informujte sa na letisku

Napríklad hneď pri vstupe na bratislavskom letisku, oproti odbavovaniu batožiny, nájdete informácie. Skočte tam, spýtajte sa pracovníčky alebo pracovníka, či môže byť s prepravou liekov nejaký problém a nech vám keď tak dajú potvrdenie pre kontrolórov, ktorí sú pri kontrole vašej príručnej batožiny. Pri ceste na dovolenku tak máte o starosť menej.Na iných letiskách, napríklad v Budapešti, však môže byť problémom jazyková bariéra.

Správne ich zabaľte

Lieky sa môžu v lietadle správať neočakávane, hlavne v prípade, že sú v tekutom stave. S takými môže byť v lietadle skutočne problém, malé fľaštičky sa môžu vyduť a ak sú z nekvalitného plastu, tak aj prasknúť a vyliať sa. Prídete tak o lieky aj o ďalšie veci vo vašom batohu.

Skúste informácie pohľadať na internete

Jednotlivé letecké spoločnosti majú svoje pravidlá pre prevoz liekov. Môže sa vám stať, že na dovolenku poletíte dvomi alebo tromi rôznymi spoločnosťami a prejdete cez viac letísk. Na každom sa teda informujte (pokojne aj mailom) či môže byť s transferom liekov problém.

Musíte ich mať pri sebe!

Lieky za žiadnu cenu nedávajte do odbavenej batožiny. Najmä v prípade, ak ide o inzulín alebo adrenalín. Cukrovkár môže dostať v lietadle záchvat veľmi jednoducho, a rovnako nikdy neviete, či do lietadla nevletela včela, na ktorú ste alergický. Nikdy necestujte nikam bez svojich liekov. Nezabudnite si ich hlavne počas toho, ako sa budete baliť na ultra last minute dovolenku.

Pozor na podmienky v cieľovej krajine

Informujte sa aj o držbe niektorých liekov v zahraničí, aby vás pri náhodnej prehliadke nezažalovali za pašovanie drog. Hlavne v juhovýchodnej Ázii sú v niektorých krajinách hákliví. Ak budete mať pri sebe nejaké potvrdenie, ušetríte veľa problémov.