Nemáte radi nudu? Vyskúšajte niektorý z adrenalínových športov

0
2389

Mnohí ľudia majú strach pri jazde na detských kolotočoch a iní si nevedia bez stúpajúceho adrenalínu v tele predstaviť život. Adrenalínové alebo extrémne športy sa na prvý pohľad javia ako nebezpečný koníček, ale pri dodržaní istých zásad vedia byť spestrením všedných dní. Skúste do svojho života priniesť trochu vzrušenia a vyskúšajte niektorý z adrenalínových športov.

Prečo extrémne športy lákajú ľudí?

Pocit nebezpečia a nepoznaného ľudí lákal už od samého počiatku. Keď sa bojíme, vyplavujú sa nám v tele viaceré hormóny. Tieto hormóny vyvolajú po extrémnom zážitku pocity opojenia a šťastia. Ide o hormóny dopamín, serotonin a endorfíny. Všetky tieto hormóny sa nám v tele uvoľňujú aj pri športovaní, ale nie v takej miere ako po extrémnom, strach vyvolávajúcom zážitku. Je pravdou, že pre niekoho stačí napríklad kolobežka pre dospelých a jazda na nej pre nevšedný pocit. Pre iného nie je dosť ani zoskok padákom. Niektoré adrenalínové športy sa postupne stávajú relatívne bežným spôsobom voľného trávenia času. Aj z tohto dôvodu ľudia hľadajú stále nové extrémy a spôsoby adrenalínovej zábavy.

Pri týchto aktivitách vám adrenalín stúpne do výšok

Medzi už takmer klasické adrenalínové športy patria skoky na lane z veľkých výšok tzv. bungee jumping. Voľný pád do neznáma trvá len niekoľko sekúnd, ale vyčistí vám hlavu a dodá pocit šťastia na niekoľko dní. Zväčša sa pri bungee jumpingu skáče z mosta. Známa je však aj extrémnejšia alternatíva tzv. basejump, pri ktorom sa skok prevádza z budovy alebo zo skaly. Horolezectvo patrí taktiež medzi adrenalínové športy. Hlavne v prípade, že sa realizuje bez lana. Tento podivný koníček je známy pod názvom bouldering. Po vylezení na skalu môžete vyskúšať ďalší nebezpečný šport nazývaný cliff diving, skákanie zo skaly do jazera. Na dovolenke pri mori sú skvelé podmienky na freediving t.j. potápanie bez kyslíkového prístroja a v zime icediving, čiže potápanie pod ľadom. Na Slovensku máte možnosť sa venovať raftingu, pri ktorom sa splavujú divoké rieky.

Adrenalín pre menej odvážnych

Neoslovil vás žiadny z menovaných športov? Skúste dať šancu skákaniu na U – rampách. Skoky a rôzne triky sa na nich robia pomocou špeciálneho bicykla, skateboardu alebo freestyle kolobežky. Freestyle kolobežka je menšia ako klasická, je vyrobená z odolnejšieho materiálu a je taktiež rýchlejšia. Na takejto kolobežke je možné jazdiť kdekoľvek a po akomkoľvek teréne. Pri výbere správnej kolobežky vám odborne poradia predajcovia z internetového obchodu inSPORTline. Vybrať si na stránkach insportline.sk môžete nielen z freestyle, ale aj z klasických či elektrokolobežiek pre deti a dospelých.