Od čoho sa odvíja cena PZP Vášho vozidla?

0
2032

Čudujete sa, prečo Váš sused platí za poistku auta úplne inú sumu ako vy? Príčinou nemusí byť iba odlišná poisťovňa. Na výslednú cenu PZP vplýva mnoho faktorov. Niektoré môžete ovplyvniť, iné nie. Čítajte, dozviete sa viac.

Každá poisťovňa najskôr kontroluje vozidlo

Už pri kúpe nového automobilu by ste mali rátať s tým, že značka a konkrétny model priamo ovplyvňujú cenu Vášho povinného zmluvného poistenia. Naozaj to nie je sranda, čím vyšší výkon motora a objem valcov, tým viac zaplatíte. Zaváži aj rok výroby, staršie vozidlá sú spravidla oveľa viac poruchovejšie ako tie nové.

A teraz ste na rade Vy

Vodič vozidla je kľúčový faktor, ktorý dokáže zaviniť i zabrániť dopravnej nehode. Poisťovňa vypočíta cenu PZP na základe Vášho veku, dĺžky vlastníctva vodičského preukazu, bydliska, detí či počtu nehôd, ktoré ste zapríčinili.

  • Pokiaľ ste vodičom do 24 rokov, môže sa stať, že poistka auta bude niekoľkonásobne drahšia. Mladí vodiči vo všeobecnosti spôsobujú až štvrtinu dopravných nehôd, čo je naozaj vysoké číslo. Naopak platí, čím ste starší, tým máte vyššiu šancu získať zľavu z ceny PZP.
  • Podobne funguje systém oceňovania pri dĺžke vlastníctva vodičského preukazu. Čím dlhšie ho vlastníte, tým viac skúseností máte a zaplatíte nižšiu cenu poistky auta.
  • Pravdepodobnosť dopravných nehôd je niekoľkonásobne vyššia vo veľkých a rušných mestách. Za to si priplatíte. Naopak pokiaľ bývate na vidieku, cena Vášho povinného zmluvného poistenia bude určite nižšia.
  • Poisťovne zvýhodňujú vodičov s deťmi do 14 rokov. Vďaka nim jazdíte opatrnejšie, čím sa znižuje riziko dopravnej nehody.
  • Posledný faktor, ktorý ovplyvní výšku ceny PZP, je vaša história. Ak ste v minulosti neriešili žiadnu kolíziu cez poisťovňu, dostanete za to odmenu.

Samotný výber poisťovne

I keď sú ceny PZP v jednotlivých poisťovniach podobné, každá sa snaží získať zákazníka. Preto poskytujú rôzne výhody a zľavy. Vybrať si dokonca môžete balíčky plné služieb. Iné poisťovne zas oceňujú vernosť. Pokiaľ máte u nich podpísaný dlhoročný kontrakt či poistených viacero áut, výhody Vás neobídu. Tak isto ocenia i frekvenciu vašich splátok. Najideálnejšie je platiť poistku vozidla ročnými splátkami.

Veríme, že ste spokojní s vašou poisťovňou i povinným zmluvným poistením, ktoré ponúka. Ak nie, využite niektorý z PZP porovnávačov a vybavte si novú poistku auta z pohodlia domova.