Porovnávame hliníkové a plastové okná

0
1790

Možno ste mladá rodina, ktorá plánuje rekonštrukciu rodičovského domu. Alebo to bude vlastné hniezdočko? V tom prípade Vás iste neobíde otázka spojená s výberom okien či dverí. Ponuka je dnes skutočne rozmanitá, no občas nie je jednoduché vybrať si z nej to, čo Vám bude skutočne vyhovovať. Náš magazín sa dnes zameral na porovnanie dvoch najobľúbenejších typov medzi klientmi. Pýtate sa, či je lepší hliník alebo plast? Nech sa páči, pokúsime sa Vaše rozhodnutie máličko uľahčiť a v desiatich bodoch Vám priblížime, v čom sú plastové a hliníkové okná zásadne odlišné. 

1.Okná vyrobené z plastu majú nižší koeficient tepelnej vodivosti ako tie hliníkové. Práve preto udržia plastové okná a dvere v miestnosti oveľa viac tepla.

2.Vďaka výhodným vlastnostiam plastu (ako sú mäkkosť a pružnosť) sa plastové okná montujú jednoduchšie ako hliníkové.

3.Hliníkové okná sú na trhu vo viacerých farebných a tvarových prevedeniach v porovnaní s plastovými oknami a dverami. Vyberať si môžete naozaj zo širokej palety farieb a vzorov, hliníkové dvere tak môžete ľahšie zladiť s fasádou Vášho domu. 

4.Rozdiel je aj v recyklovateľnosti. Z plastových a hliníkových sú recyklovateľné len plastové. Záleží však na kvalite spracovania, napríklad niektoré okná Salamander sú 100% recyklovateľné.

5.Na zasklenie veľkých plôch (výklady, zimné záhrady a pod.) sa používa najčastejšie hliník. Je to vďaka jeho vlastnostiam ako sú pevnosť a stálosť. Predaj plastových okien sa sústreďuje skôr na rodinné domy a bytovky.

6.Hliníkové okná počas svojej životnosti (čo je aj 80 rokov) zvyčajne vôbec nemenia svoj tvar. To ale neznamená, že aj kvalitné plastové okná nemôžu byť stále a mať dlhú životnosť.

7.Vďaka vyššie spomenutej pevnosti hliníka sa tento materiál využíva aj na komplexné riešenia, a teda opláštenie a zastrešenie. 

8.Na výrobu bezpečnostných a protipožiarnych dverí sa takisto používa častejšie hliník.

9.Plastové okná sú v porovnaní s hliníkovými cenovo dostupnejšie. Práve vďaka svojej cenovej dostupnosti sú preto stále viac v popredí plastové okná. Bratislava a jej sídliská v nich majú záľubu, no dominujú aj v iných slovenských mestách. Kým bytové domy uprednostňujú plast, v rodinných domoch vedie hliník.

10.Hliníkové dvere sú odolné aj voči zemetraseniu a väčším tepelným rozdielom.

Vkus každého z nás je iný, preto i tento článok mohol jedného utvrdiť v kvalite plastu, iný sa ale rozhodne skôr pre hliník. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, prajeme Vám, aby sa Váš výber odrazil na Vašej spokojnosti. 

Zdroj: alanni.eu

Foto: freedigitalphotos.net