Naplánujte si svadbu v dostatočnom predstihu

0
1709

Požiadal Vás partner o ruku a vy žiarite šťastím? Blahoželáme! Keď však prejde prvotná eufória, je čas začať s plánovaním. Stará tradícia hovorí, že od zasnúbenia by mala svadba prebehnúť do roka a do dňa. Podaktorým sa zdá rok dostatočný na prípravu, pre iných je to až príliš, no možno sa nájdu aj takí, ktorým sa to bude máliť. Nech už to beriete akokoľvek, v dnešnom článku si priblížime atmosféru ročného plánovania. Možno pochopíte, že organizácia je dobrá vec a ihneď sa do toho pustíte.

Do svadby zostáva 12 mesiacov

Ihneď po zásnubách je dobré sadnúť si spoločne s rodičmi a objasniť si finančnú situáciu. Je nutné zodpovedať otázky týkajúce sa toho, čo si zvládnu financovať snúbenci sami a na čo už nestačia. Na začiatku by ste si mali stanoviť tiež dátum a čas, pretože od toho sa odvíja ďalšie plánovanie. Zrátajte, koľko hostí chcete pozvať. Nezabúdajte, že rok nie je veľa na to, aby ste si rezervovali sálu, kostol, kaplnku, záhradnú reštauráciu alebo iné miesto, ktoré budete potrebovať. Na tomto mieste by sme chceli upozorniť aj na to, že čo je vo svete štandardom, na Slovensku využíva iba málokto. Na mysli máme poistku svadby. Určite nikomu nič zlé neprajeme, ale život je nevyspytateľný a vy iste nechcete, aby výdavky na celú ceremóniu vyšli nazmar. Zrušenie termínu Vás môže vyjsť poriadne draho, no s poistením ste to bude zvládať ľahšie. 

Do svadby zostáva 11 mesiacov

V tomto čase sa hľadá svadobný fotograf a kameraman. Ujasnite si, či sa na mieste, kde plánujete svadbu, smie fotografovať a natáčať. Oslovte osvedčeného kuchára, kapelu alebo DJ-a.

Do svadby zostáva 10 mesiacov

V tomto čase si vyberte spomedzi rodiny a priateľov družičky, družbov, svedkov a ujasnite si, kto bude sprevádzať nevestu k oltáru. Porozhliadnite sa po type šiat, ktoré si zamilujete. Ak si ich plánujete dať ušiť na mieru, je dobré tak urobiť už pol roka pred svadbou. Aj keď to u nás veľmi nie je zvykom a výber šiat sa necháva na každom jednom z nás, môžete s družičkami dohodnúť farbu alebo štýl. V prípade, že neplánujete vypustiť svadobnú cestu, vyberajte ju už teraz.

Do svadby zostáva 9 mesiacov

Nájdite si kvetinára a aranžéra, ktorí sa postarajú o výzdobu kostola i sály. Ich prácou budú tiež pierka pre družbov a samotná svadobná kytica. Prejdite s kuchárom menu a vyberte sa na ochutnávku zákuskov.

Do svadby zostáva 8 mesiacov

Vštepte si do pamäti náležitosti formálneho a cirkevného sobáša. Čo musíte vedieť, ako sa máte správať a kedy čo povedať. Dohodnite podrobnosti s oddávajúcim i hudobníkmi. Práve teraz je tiež vhodné obdobie na to, aby ste objednali pozvánky, obálky, zasadacie kartičky, zostavili definitívne menu a zasadací plán. 

Do svadby zostáva 7 mesiacov

Zabezpečte odvoz pre novomanželov, ale i svadobných hostí. Nezabudnite na svadobnú tortu, ktorú si tiež treba objednať v dostatočnom predstihu. Vyberte aj malé pozornosti pre hostí, ktoré im odovzdáte pri vyberaní na tanier alebo pri odchode.

Do svadby zostáva 6 mesiacov

Snúbencovi a družbom postačí, keď si začnú oblek vyberať pol roka pred svadbou. Moderný trend tiež hovorí o spísaní svadobných darov. Kedysi sa dostávali tie tradičné ako obliečky, riad a uteráky, no tieto praktické veci už väčšina novomanželov má, preto si stanovia iné nutnosti, ktoré budú zaiste oveľa viac potrebovať. Šesť mesiacov pred svadbou by ste už mali mať doma aj svadobné obrúčky. Dolaďte program celej svadby. Pokiaľ plánujete nejaké spestrenie, práve teraz by ste to mali doriešiť, aby ste sa neskôr zbytočne nestresovali.

Do svadby zostáva 5 mesiacov

Nech už je svadba akokoľvek vzrušujúca a pôvabná, iste sa tešíte aj na svoje medové týždne. Vtedy opadne celý ten stres, všetko sa upokojí a mladomanželia si môžu naplno užívať jeden druhého. Preto bude iste na mieste, keď si nakúpite veci potrebné na túto cestu. Snúbenica si tiež vyberie typ účesu, objedná sa ku kaderníkovi a kozmetičke.

Do svadby zostávajú 4 mesiace

Na jedno miesto by ste si mali pripraviť doklady potrebné k svadobnej ceste. Určite ju už máte rezervovanú, a preto skontrolujte platnosť pasu a podobne. Naplánujte si rozlúčky so slobodou.

Do svadby zostávajú 3 mesiace

Vlasy by ste si nemali odfarbovať tesne pred svadbou. Toto je to správne obdobie, kedy absolvovať tento proces. Určite nezmeškajte ohlášky, ak sa chcete sobášiť aj v kostole.

Do svadby zostávajú 2 mesiace

Pozvánky sa rozposielajú bežne 6 týždňov pred svadbou. Potvrďte si počet prítomných hostí. Nezaškodí skontrolovať obrúčky, snúbencov oblek a apelovať na to, aby bolo z jeho strany zabezpečené miesto prvej svadobnej noci. Pripravte sa na skúšku kompletného svadobného outfitu, aby ste si pripomenuli a vychytali i tie najmenšie nedostatky. Objednajte sa na úpravu nechtov, do solária a na kozmetiku.

Do svadby zostáva 1 mesiac

Pokojne a bez stresu potvrďte kuchárovi počet hostí, skonkretizujte zasadací poriadok, dohodnite posledné požiadavky s kapelou. Na vlasoch preveďte posledné úpravy a odreagujte sa na rozlúčke so slobodou. Zaslúžite si to, máte za sebou náročný rok.

Samozrejme, toto je iba stručný a veľmi všeobecný zoznam toho, ako sa dá prežiť organizácia svadby v ročnom predstihu. Pokojne si celý proces prispôsobte svojím potrebám a doplňte ho o individuálne drobnosti. V konečnom dôsledku ale veríme, že sme Vám to celé aspoň troška uľahčili.

Zdroj: weddings-magazine.com

Foto: freedigitalphotos.net