Potraviny, ktoré ochránia Vašu pokožku

0
1945

Ste dostatočne pripravení na leto?

Chráňte si pokožku pred slnečným žiarením správnymi potravinami

 

Slnením získate skvelý bronzový vzhľad, zlepší sa Vaša nálada, dobijete sa energiou, ale nemali by ste podceňovať nepriaznivé a škodlivé účinky slnečného žiarenia. Skôr, ako vytiahnete zo šatníka plavky, šortky alebo minišaty, poskytnite pokožke dostatočnú ochranu. Aj správne zvolené potraviny dokážu robiť zázraky.

Nie vždy Vám počas dlhých hodín strávených na slnku postačí iba opaľovací krém. Jeho účinok môžete zvýšiť konzumáciou chutnej zeleniny či ovocia, vďaka ktorým sa vyhnete spálenej pokožke a získate krajší bronzový nádych. S nižšie uvedenými potravinami zvíťazíte tiež v boji proti starnutiu. Určite by ste ich mali čo najskôr zaradiť do svojho letného jedálnička. 

ŠPENÁT, KEL, BROKOLICA, KARFIOL 

Táto magická štvorka obsahuje chlorofyl, beta-karotén, luteín a vápnik, ktoré sú obzvlášť dôležité pri ochrane pokožky. Vďaka luteínu a zeacentínu sa môžete zbaviť dokonca aj rakoviny skôr, než podstúpite náročnú chemoterapiu a zjete neuveriteľné množstvo liekov.

ŽLTÝ MELÓN A RUŽOVÝ GRAPEFRUIT 

Ako súčasť väčšej skupiny farebného ovocia dodáva grapefruit telu množstvo lykopénu, antioxidantu. Zvýši tiež schopnosť tela brániť sa proti voľným radikálom a to až o 33 %! S melónom sa zase Vaša pokožka zregeneruje, pretože obsahuje najvyššiu koncentráciu vitamínu C.

MRKVA 

Považuje sa za jeden z najlepších zdrojov betakaroténu. Vyberajte si čo najtmavšie kusy, obsahujú ho totiž najväčšie množstvo.

PARADAJKY, TMAVÁ ČOKOLÁDA A ZELENÝ ČAJ 

Paradajky sú považované za prírodný opaľovací krém. Zelený čaj obsahuje protizápalové polyfenoly, ktoré chránia pokožku pred UV žiarením.  Antioxidanty zastavujú genetické poškodenie kožných buniek a znižujú zápaly. 

Konzumácia týchto je skvelým spôsobom, ako získať vďaka vyváženej strave krajšie a zdravšie opálenie. Do cestovnej tašky na slnečnú dovolenku si však pribaľte aj opaľovacie krémy a tiež sa vyhýbajte nadmernému vystavovaniu slnku cez pravé poludnie, keď sú jeho lúče najškodlivejšie.

Zdroj: healwithfood.org

Foto: outsidehealth.net, happyveganface.blogspot.de