Existuje niekoľko druhov rebríkov vyrábaných na rôzne účely. Znalosť dostupných rebríkov vám umožní zvoliť si ten správny rebrík pre danú prácu, a práve výber ideálneho typu je alfou a omegou.
Aká by mala byť správna dĺžka rebríka?
V prvom rade je potrebné zvoliť správnu dĺžku rebríka. Nie je bezpečné používať príliš dlhý alebo príliš krátky rebrík. Napríklad pri použití schodového rebríka nie je povolené státie na hornom kryte, prípadne schod pod horným krytom kvôli zvýšenej pravdepodobnosti straty rovnováhy. Podobne, keď používate predlžovací rebrík, vrchné tri priečky sa nemajú používať na lezenie. Bezpečnostné normy teda vyžadujú, aby štítok uvádzal najvyššiu úroveň státia, vďaka ktorej budete vedieť, čo si môžete a naopak, čo si nemôžete dovoliť. Horné dva stupne rebríka by sa z bezpečnostných dôvodov nemali používať, preto nevyberajte rebrík, ktorý má presnú výšku alebo je o niečo nižší, ako potrebujete.
Hliníkový rebrík – áno či nie?
Hliníkové rebríky ponúkajú bezkonkurenčnú pevnosť, ľahkosť, praktickosť použitia a nadčasové prevedenie. Materiál je síce odolný proti korózii, avšak na čo netreba v žiadnom prípade zabúdať je fakt, že hliník vedie elektriku. Ak teda pracujete na projektoch v súvislosti s elektrickými vedeniami, siahnite trebárs po drevenom či plastovom rebríku. Samozrejme, dôležité je aj to, aby ste rebrík v pravidelných intervaloch kontrolovali, a to najmä opotrebenie, ktoré môže byť pri denno-dennej prevádzke viditeľné už omnoho skôr ako bežne. Je teda rozdiel, či budete hliníkový rebrík využívať v domácom alebo skôr pracovnom prostredí.
Nechajte si poradiť od odborníkov
Ak si s výberom neviete dať predsa len rady, neváhajte a kontaktujte odborného predajcu, ktorý vám na základe vašich preferencií, cenovej dostupnosti a celkového prevedenia pomôže vybrať správny rebrík pre vás a vašu prácu.