Príprava auta a zimu. Ako na to?

0
1755

Že vaše auto jazdí absolútne bezchybne a žiadnu špeciálnu prípravu na zimu nepotrebuje? Mýlite sa. Určitú prípravu si pred zimou vyžaduje každé vozidlo. Samozrejme, nemusíte hneď utekať do autoservisu. Iste to zvládnete aj samy. Na čo nezabúdať?

Čo sa oplatí pred zimou skontrolovať/vymeniť?

  1. Zimné pneumatiky. V prvom rade ste povinní prezuť na zimné pneumatiky. Ak máte vhodné pneumatiky z minulej sezóny, s kúpou nových si nemusíte robiť starosti. Nové zimné pneumatiky však potrebujete v prípade, ak ste tie staré používali viac ako štyri sezóny alebo, ako hovorí zákon, ak je ich dezén zjazdený na 3 mm. Odporúča sa však kúpiť si nové pneumatiky už vtedy, ak je dezén zjazdený na 4 mm. Iste viete, že zimné pneumatiky majú charakteristický dezén, ktorý odvádza vodu, sneh a nečistoty. Takýto dezén zároveň zlepšuje záber pneumatík na snehu a ľade. Ak si zimné pneumatiky neviete vybrať, pomôcť vám môžu nezávislé testy pneumatík. Vynikajúci pomer kvality a ceny majú napríklad zimné pneumatiky Matador.
  2. Pripravte na zimu aj disky. Ideálne je, ak vlastníte dva páry pneumatík, spolu s dvomi pármi diskov. Väčšina vodičov používa v zime plechové disky a v lete zas hliníkové disky. Ak však využívate hliníkové disky aj v zime, nezabudnite sa o ne dobre postarať. Základom je ich pravidelné čistenie prúdom vody. Na ich čistenie používajte tiež špeciálne prostriedky na to určené. Ako ochrana proti korózii, ktorá v zimnom období hliníkovým diskom určite hrozí, je vhodný náter konzervantom, prípadne voskom.
  3. Chladiaca kvapalina. Pred zimou je vhodné nechať si skontrolovať bod tuhnutia chladiacej kvapaliny. Pri jej výmene je potrebné použiť kvapalinu, ktorá znesie mrazy aspoň -250C.
  4. Skontrolujte stierače a vymeňte zmes do ostrekovačov. V zimnom období je bezchybná funkčnosť stieračov nevyhnutnosťou. Skontrolujte teda, či nie je treba vymeniť gumičky, prípadne či stierače nie sú opotrebované a netreba ich vymeniť. Letnú zmes v ostrekovačoch nezabudnite vymeniť za zimnú!
  5. Doplňte výbavu v aute. Aj keď zimné reťaze nepatria do povinnej výbavy, zvážte, či nie je vhodné mať ich pripravené v aute. Závisí to od toho, v akých terénoch prevažne jazdíte. Hodiť sa vám môže tiež rozmrazovač skiel, ktorý vám uľahčí čistenie auta. Samozrejmosťou je škrabka a metlička. V tomto období sa tiež oplatí mať vždy poruke rozmrazovač zámkov. Ten vám však v aute nepomôže. Noste ho teda pri sebe.

Samozrejme, prípravu auta si nenechávajte na poslednú chvíľu. Keď napadne prvý sneh, je už pomerne neskoro. Testy pneumatík preto sledujte priebežne a v prípade potreby navštívte autoservis čo najskôr.