Tieto banálnosti sú v niektorých krajinách zakázané

0
4146

Ak ste vyrastali v slobodnej krajine, asi bude pre Vás ťažké uveriť, že niektoré krajiny zakázali položky, ktoré môžete využívať každý deň. Väčšina ľudí, ktorí práve čítajú tento článok, má slobodu voľby a to najmä pokiaľ ide o každodenné rozhodnutia.

Avšak krajiny ako Čína, Irán či Malajzia zakázali svojim obyvateľom sledovať niektoré relácie a filmy, ba dokonca nosiť určité farby. Je to divné, ale i takáto vie byť mentalita ľudstva. Pozrime sa spolu na banálnosti, ktoré sú v niektorých krajinách tvrdo zakázané: 

1. Herné konzoly (Čína): V roku 2000 schválila čínska vláda zákaz herných konzol – vraj, aby mládež nestrácala svoj voľný čas a viac pracovala.

2. Emo oblečenie (Rusko): Krajina rozhodla, že emo oblečenie bolo hrozbou národnej stability a  túto módu zakázala. Vládni predstavitelia chceli takto znížiť počet samovrážd medzi mladými.

3. Westernové účesy (Irán): Štýly ako päťcípa hviezda, copy  a hroty sú v Iráne zakázané.

4. Valentín (Saudská Arábia): Tento zákaz zahŕňa absenciu predaja čohokoľvek červeného na Valentína. 

5. Video hry (Grécko): Tento zákon bol napísaný, aby sa zabránilo používaniu elektronických hracích automatov, bol však napísaný tak rozsiahlo, že došlo aj k zatknutiu tých, ktorí hrali videohry v internetovej kaviarni.

6. Reinkarnácia bez súhlasu (Čína): Znie to čudne, ale bol to pokus Číny riadiť tibetských budhistov.

7. Obohatené potraviny (Dánsko): V tejto krajine je strach z prílišného konzumovania vitamínov. To viedlo k zákazu mnohých populárnych výrobkov (Ovaltine a niektoré obilniny).

8. Scrabble(Rumunsko): V roku 1980 prezident Nicolae Ceausescu zakázal túto hru, popisoval ju ako”príliš intelektuálnu” a nazval ju podvratným zlom.

9. Claire Danes (Manila): Claire Danes sa raz zmienila o Manile ako o  meste, ktoré je divné a voňajúce švábmi, takže každý jej film bol odstránený a zakázali jej vstup do mesta.

10. Detské mená (Dánsko): V Dánsku je 24 000 schválených mien, ktoré si môžu rodičia vybrať pre svoje dieťa. Ak chcú iné meno, musia požiadať o povolenie. 

11. Avatar 2D (Čína): V Číne dovolili vysielať film v 3D, aj keď nie všetci, vláda nesúhlasí s politickými podtónmi filmu. 

12. Furbies (NSA): Toto nie je celoštátny zákaz, ale v roku 1999 sa NSA bála, že hračky môžu byť použité na záznam utajovaných informácií. 

13. Žlté oblečenie (Malajzia): V roku 2011 vláda rozhodla, že je nezákonné nosiť žlté oblečenie, pretože to bola farba určitej skupiny aktivistov.

14. Jasmine (Čína): „Jasmínová“ revolúcia v Tunisku inšpirovala  čínskych demonštrantov, preto sa vláda rozhodla túto kvetinu zakázať. 

15. Haggis (USA): Tradičné škótske Haggis sú vyrobené z ovčích pľúc. V USA je to nezákonný potravinársky výrobok.

16. Mobilné telefóny (Kuba): Počas vlády Fidela Castra smeli používať mobilné telefóny len vládni úradníci.

17. Žuvačka (Singapore): Od roku 1992 je v tomto meste dovoz a predaj žuvačiek nezákonný – za účelom udržania verejných miest v čistote.

18. Figuríny (Irán): Nie všetky figuríny sú zakázané, ale tie ženské musia byť skromne oblečená v hidžáb.

19. Igelitové tašky (Bangladéš): V roku 2002 krajina zakázala igelitové tašky. Čoskoro šlo v ich stopách aj Francúzsko, Tanzánia a Mexiko.

20. Vodičmi ženy (Saudská Arábia): Neexistuje žiadny písaný zákon, ktorý by im bránil v šoférovaní, ale nemajú na to vydané licencie.

21. Kečup (Francúzsko): V roku 2011 Francúzsko zakázalo kečup používať v školských jedálňach. Je to v záujme zachovania francúzskej kuchyne

22. McDonald (Bolívia): Neexistuje žiadny zákon, ktorý by zakazoval  McDonald, ale je to jediná krajina Latinskej Ameriky bez reťazca.

23. Detské chodítko (Kanada): Štúdie ukázali, že deti, ktoré sa učili chodiť v chodítku, sa oneskorili v motorickom vývoji. Preto boli v roku 2004 zakázané. 

24. Cestovanie v čase (Čína): Čína zakázala cestovanie v čase. Dôvodom má byť povrchné upravovanie dejín. 

Zdroj a foto: list25.com