Urobte svoj sklad efektívnejším

0
1503

Nie každý podnikateľ potrebuje k svojmu podnikaniu sklad, ale keď ho už má a využíva ho, tak by sa mal snažiť robiť všetko preto, aby zvýšil jeho efektivitu. Ako ju však dosiahnuť? Dôležité sú hlavne tri oblasti – organizácia, technika a ľudské zdroje. To nie je žiadne objavenie Ameriky. Ako by ste však mohli zlepšiť tieto všetky tri oblasti? Opatrení je pomerne dosť, pomôžu vám regály, zlepšená komunikácia so zamestnancami, ale aj starostlivosť o techniku. Ako na to?

Organizácia je základ

V menších skladoch môže byť často väčší chaos ako v tých najväčších, pretože sa snažíte využiť priestor na maximum, kvôli čomu môže dôjsť k strate tovaru, jeho preloženie na iné miesto, čo sa prejaví vtedy, ak skladník neúspešné hľadá tovar. Preto sa odporúča využívať skladové regály, ktoré nielen sklad sprehľadnia, ale pomôžu vám maximalizovať priestor. V tých najväčších skladoch sa používajú regály siahajúce aj do výšky niekoľko desiatok metrov.

Zaujímajte sa o techniku

V prvom rade je dôležité mať dostatok manipulačnej techniky. Ak máte obrovský sklad, na ktorý musí stačiť jeden vysokozdvižný vozík, potom je jasné, že v rámci logistiky dochádza k prestojom a zdržaniam. Okrem toho je dôležité pravidelne sa starať o techniku – kontrolujte najviac namáhané časti ako pneumatiky, hydraulické hadice, ložiská či reťaze. Ak vám počas špičky vypadne jeden vozík a vy nemáte náhradný, ide o menšiu katastrofu.

Starajte sa o zamestnancov

Spokojný zamestnanec podáva lepší výkon ako ten, ktorý len rozmýšľa, ako by sa dostal spod zmluvy. Sklad nie je práve najoptimistickejšie miesto pre prácu, preto sa snažte zabezpečiť kvalitnú vzduchotechniku, svetlo, zlepšujte ich pracovné podmienky, kúpte nový otoč na zdvižku, či iné opatrenia, ktoré by im zjednodušili ich už aj tak náročnú prácu. Pretože práve zamestnanci sú srdcom vášho skladu, bez ktorých by ste sa nezaobišli.

Autorské právo: iamnee / 123RF Reklamní fotografie