Viete, že vaše vozidlo si môžete poistiť PZP aj krátkodobo?

0
1947

Väčšina majiteľov áut pozná povinné zmluvné poistenie iba ako ročnú záležitosť. Hoci je možné uhrádzať splátky nielen ročne, ale i mesačne, zmluva sa uzatvára na celý rok, prípadne na dobu neurčitú. Navyše, výpoveď PZP je potrebné vybaviť s dostatočným predstihom. Všetkým týmto náležitostiam sa vyhnete v prípade krátkodobého PZP. Kedy je vhodné ho uzavrieť a ako na to?

Kedy sa oplatí využívať krátkodobé PZP?

Chystáte sa na cestu okolo sveta, no váš štvorkolesový miláčik ostáva zamknutý v garáži? Alebo plánujete v krátkom časovom horizonte predaj vozidla? V oboch situáciách vám padne vhod krátkodobé povinné zmluvné poistenie, vďaka ktorému predídete zbytočným nákladom za celoročné poistenie PZP. Pomocou neho ľahko zvýšite i poistné krytie, pokiaľ cestujete na dovolenku autom.  Pozorne si však všimnite dobu trvania krátkodobého PZP, keďže poisťovne väčšinou stanovujú minimálnu dobu platnosti na tri mesiace.

Ako vybaviť krátkodobé PZP?

Pred samotným vybavovaním krátkodobého PZP, musíte v prvom rade rozlíšiť, či chcete povinné zmluvné poistenie alebo havarijné poistenie vozidla. Hoci padne vhod i havarijné, nezabúdajte na zákonnú povinnosť uzavrieť PZP, čiže ak ho ešte nemáte, siahnite po ňom. Pri podpise zmluvy musíte poisťovni predložiť tie isté doklady ako pri dlhodobom PZP, nezabudnite si teda vziať technický a občiansky preukaz.

Pozor na podmienky

Ako sme už spomínali, najkratšia doba trvania krátkodobého PZP je zväčša tri mesiace. Na konci však zmluvu nemusíte vypovedať, ako je to potrebné v prípade dlhodobého povinného zmluvného poistenia. Zmluva jednoducho zanikne a nie je potrebné si robiť ďalšie starosti. Čo však v prípade, že sa rozhodnete vozidlo predať a už ste uzavreli celoročné PZP? Nebojte sa, poisťovni stačí priniesť potvrdenie o predaji a alikvotnú časť nespotrebovaného PZP vám vrátia, keďže subjekt poistenia zanikol.

Či sa už chystáte poistiť vaše vozidlo krátkodobým PZP alebo dlhodobým, určite naň nezabudnite. V prípade, že vás zastihne policajná hliadka a vy nemáte povinné zmluvné poistenie, čaká vás mastná pokuta. Pokiaľ sa vám nechce chodiť od poisťovne k poisťovni, môžete využiť online PZP poistenie.

K dispozícií je viacero online porovnávačov PZP, vďaka ktorým budete mať rýchly výsledok v pohodlí domova. PZP kalkulačka zvládne nielen porovnanie PZP ponúk viacerých poisťovní. Na základe zadaných údajov vám odporučí to najvýhodnejšie a najlacnejšie PZP a vyhľadá všetky dostupné bonusy.