Zima sa blíži – akú údržbu krbu treba spraviť pred sezónou?

0
1681

Aj vy sa už tešíte na ten moment, keď budete môcť rozpáliť svoj krb a užiť si spoločné chvíle s rodinou pri teple „kozuba“? Možno vás potešíme, no sychravejšie počasie je v nedohľadne, a práve preto treba myslieť na údržbu krbu, kým nebude neskoro! Krby sú totiž obľúbeným typom vykurovania, keďže dokážu zohriať interiér, a teda jednotlivé miestnosti v domácnosti, no okrem toho dokážu navodiť príjemnú romantickú atmosféru, ktorá je priam okúzľujúca. Avšak pred tým, ako po prvý krát krb použijete, nemali by ste zabudnúť na jeho očistenie a pravidelnú údržbu i behom zimy.

Čistiť, čistiť a čistiť!

Samozrejme, že krby je nutné čistiť po skončení vykurovacej sezóny, čiže zhruba na jar. Pokiaľ ste však na tento dôležitý úkon z nejakého dôvodu zabudli, budete to musieť spraviť prakticky hneď, ako už bolo spomenuté, ideálne pred začiatkom zimy. V prvom rade dôkladne odstráňte popol, nečistoty a špinu, ktorá sa v krbe usadila. Nezabudnite ho očistiť od mastných sadzí, ktoré môžu v konečnom dôsledku nepriaznivo ovplyvniť životnosť vášho krbu. Áno, treba počítať s tým, že pri takejto údržbe sa vytvorí okolo krbu neporiadok, a práve preto je lepšie, ak upratovanie necháte na samý záver. A aby sme nezabudli, očistite aj krbové sklo, ktoré sa taktiež „zamaže“ od rôznych usadenín.

Niet nad pravidelnú údržbu

Ak sa vám krbové vložky, a teda krby v rodinnom dome nechce radikálne čistiť, nemusíte. Avšak v tomto prípade treba počítať s tým, že ich treba udržiavať pravidelne, čo znamená, že každé štyri dni by ste mali krb očistiť od ohniska. Samozrejme ho nechajte poriadne vychladnúť! Môžete použiť vysávač popola, ktorý vám tento úkon uľahčí, a vďaka ktorému bude čistenie bezprašné. Používajte výhradne kvalitné suché drevo, ktoré nebude zapáchať a zároveň neznehodnotí funkčnosť vášho krbu.