Leto už nie je len synonymom pre teplé a dlhé dni, ale aj nečakané búrky a víchrice. Viete, ako sa pred prírodnými živlami chrániť a čo robiť, aby ste v priebehu pár okamihov nestratili celý majetok?
Letné mesiace si v posledných rokoch užívame v spoločnosti tropických teplôt, ktoré však majú aj svoje negatíva. Nestále počasie so sebou prináša zvýšené nebezpečenstvo, stačí pár krátkych okamihov a naše zdravie a majetok ohrozujú rôzne živelné pohromy, od víchrice, krupobitia až po záplavy a povodne.
Slovensko sa o sile prírody mohlo presvedčiť už aj v tomto roku. Začiatkom augusta Bratislava čelila silnej búrke, ktorá za sebou zanechala zaplavené cesty a polámané stromy. Horšie dopadla východná časť našej krajiny, kde nečakaná búrka s víchricou a silným krupobitím napáchala ohromné škody. Zničila úrodu, zatopila pivnice, autá a dokonca odviala strechy domov.
Je jasné, že v takýchto situáciách je najdôležitejšia ochrana vlastného života a bezpečia vašich blízkych. Treba si však uvedomiť, že za pár sekúnd živly dokážu poškodiť alebo úplne zničiť aj váš majetok. Dá sa vôbec pred takouto nepredvídateľnou situáciou nejako chrániť?
Na katastrofu stačí pár minút
Rodiny si v dnešnej dobe bežne berú vysokú hypotéku, aby s dostatočnými finančnými prostriedkami vybudovali alebo našli konečne svoj vysnívaný domov. Splátky potom ľudia banke vracajú desiatky a desiatky rokov. Nepredvídateľnej prírode však stačí pár minút a roky šetrenia a splácania sú nenávratne preč. Našťastie v súčasnosti existuje veľa možností, ako váš majetok a cennosti ochrániť, najlepšie vo forme poistenia. To vás ako vlastníka finančne kryje v prípade neočakávaných živelných pohrôm.
Poistenie uhradí vzniknuté škody
Na poistenia by ste mali myslieť hneď pri kúpe nehnuteľnosti. V prvom rade je dôležité ochrániť obývanú nehnuteľnosť, čiže dom, byt, ale napríklad aj chatu. Okrem toho však nezabudnite poistiť priestory, v ktorých nebývate, no napriek tomu ich využívate, ako napríklad garáž, záhradnú chatku či iné hospodárske budovy.
Pred čím ma takýto druh poistenia chráni?
Chráni pred škodami vzniknutými:
- záplavami
- povodňami
- údermi bleskov
- víchricou
- krupobitím
- nárazom lietadla
- zosuvom pôdy
Nezabúdajte však, že do poistenia nespadajú škody spôsobené teroristickými činmi či vojenskými útokmi.
Čo robiť so starým poistením?
Uvažovať o novom poistení by ste nemali len v prípade, keď ste si byt alebo dom ešte len zakúpili, ale aj vtedy, ak ste vlastníkom staršej nehnuteľnosti a máte už roky poistnú zmluvu.
A aký je dôvod? Ceny za byty a domy sa totiž na trhu za posledné roky poriadne zvýšili. Môže sa teda stať, že vaše poistenie je staré a nehnuteľnosť nie je poistená na dostatočnú výšku krytia. V praxi to potom znamená, že v prípade škôd by vám poisťovňa nevyplatila sumu zodpovedajúcu dnešným cenám na trhu.
Nezabúdajte na domácnosť a cennosti
Poistenie nehnuteľnosti však nechráni zariadenie vo vašom dome a byte. Na to, naopak, slúži tzv. poistenie domácnosti. Keď napríklad víchrica odveje z vášho domu strechu, poisťovňa hradí škody z poistenia nehnuteľnosti. Ak však cez túto poškodenú strechu voda zničí nábytok, podlahy, na škodu sa vzťahuje poistenie domácnosti.
Výber predmetov, ktoré chcete zaradiť do zmluvy, je v tomto prípade len na vás. V súčasnosti komerčné poisťovne ponúkajú jednu zmluvu na poistenie nehnuteľnosti a zároveň aj domácnosti a zodpovednosti za škodu. Ušetríte si tak kopu času a starostí.
Čo patrí do poistenia domácnosti?
- cennosti
- peniaze
- nábytok
- starožitnosti
- umelecké predmety
Aj auto môžete poistiť
Čo však robiť, keď vlastníte auto a chcete mať istotu, že je chránené v prípade nebezpečných výkyvov počasia? Najideálnejšie je, ak máte platné havarijné poistenie. Ak ho nechcete, poisťovne dnes ponúkajú už aj špeciálne poistenie auta proti živlom, ktoré zahŕňa práve tento typ škôd. Motorové vozidlo môžete proti prírodným živlom poistiť aj ako doplnok k zákonnej poistke. V takom prípade si však nezabudnite vo svojej poisťovni vybaviť rozšírenie krytia, nakoľko samotné PZP na krytie škôd spôsobených živlami nestačí.