Ako je to s Light a Zero?

0
1694

Ak mám chuť na niečo sladké, ale chcem byť fit a nepribrať, siahnem automaticky po niečom s označením light, zero, max, jednoducho hocičom, čo sa nám snaží povedať, že aj keď je sladké, je bez kalórií. Znie to skvele, ale skutočnosť je iná. A zarážajúca.

Vážne si myslíte, že niečo sladké, bublinkové, farebné a s nulovým obsahom kalórií je pre Váš organizmus správnou voľbou? Hoci light drinky neobsahujú kalórie, obsahujú aspartam. Sladidlo 180-krát sladšie ako cukor obsahuje dve aminokyseliny a metanol. A je to tu. Vedeli ste, že spôsobuje bolesti hlavy, únavu, búšenie srdca a mnohé iné zdravotné problémy?

Aj keď diétnu Colu použijete s mierou, umelé sladidlá v nej obsiahnuté sú pre Vás hotovým chemickým cocktailom.

Mimochodom, zastavili ste sa niekedy nad významom slova cocktail? Ide o pomenovanie pre miešaný nápoj, ktorý sa podával na kohútích zápasoch a aj jeho meno je odvodené od kohútieho chvosta.

Sladidlá v Cole Vám okrem iného postupne otupia zmysly pre prirodzene sladké jedlá – napríklad ovocie. A majú rovnaký efekt ako cukor. Ovplyvnia hladinu inzulínu v krvi a Vaše telo sa prepne do režimu ukladania tukov. Zistilo sa to z výskumov vedcov univerzity v Texase. Obvod pásu ľudí, ktorí pili 10 rokov diétnu colu, bol o 70% väčší ako u „colových abstinentov“. Čiže skôr priberiete ako schudnete, paradoxné, však?

Okrem obezity môžete takisto prísť o svoj krásny úsmev. Zubná erózia Vás postihne rovnako ako u užívateľa kokaínu a kyselina citrónová pri pravidelnej konzumácii ničí zubnú sklovinu. Trpia aj Vaše kosti, osteoporóza u žien vznikne skôr, no ak ju už máte, tento problém vám Light len znásobí. 

Cola Zero takisto nezabezpečí ani minimálny prísun živín potrebných na správne fungovanie Vášho tela. Okrem toho máte postarané o depresiu, ktorú údajne spôsobuje.

Účinky Coly už určite každý pozná a vie, že ich má viac negatívnych ako pozitívnych. Siahneme po nej väčšinou z dôvodu, že hoci máme chuť na sladké, nechceme si poškodiť. Nechtiac však urobíme presný opak. Doprajme si preto radšej niečo zdravšie, napríklad ovocné štavy, čaj s medom, minerálky alebo obyčajnú vodu bez kalórií a takisto škodlivých vplyvov na naše zdravie. Ale ak už neodoláte, vyberme  si radšej klasickú verziu Coly. A hlavne čo najzriedkavejšie.

Zdroj: health.com

Foto: egagah.blogspot.sk