Tento dojímavý príbeh z divokej prírody Vás ohromí

0
2320

Hoci si väčšina z nás myslí, že džungľa je najmä o tom, ako šelma znova zvíťazila nad korisťou, mýlime sa. A to veľmi. Dokáže nám ponúknuť skutočne srdcervúce príbehy neraz emotívnejšie ako tie v ľudskom svete. Tieto silné emocionálne príhody sa však odohrávajú ukryté pred zrakom ľudí. Uvidí ich len ten, kto sa nebojí ísť za hranice asfaltovej cesty v komfortnom sedadle auta. Naozaj stoja za to.

Takými odvážlivcami, ktorí sa rozhodli pre nevšednú „reportáž“ s nespútanou prírodou, sú fotografi Evan SchillerLisa Holzwarth. Na severe Botswany mali možnosť prežiť a fotoaparátmi zachytiť nezvyčajný výjav, ktorý sa im podaril odhaliť cez husté kríky a to prekonaním hraníc vlastného strachu z nehostinného prostredia. Príroda totiž tiež porušuje isté zákony medzi dravcami a obeťami. 

Evan a Lisa prechádzali okolo tlupy paviánov. Na tom by nebolo nič zvláštne, no paviány skákali po stromoch a robili strašný hluk. Fotografi sa rozhodli zistiť, čo chaos spôsobilo. Onedlho postrehli, že sa k opičkám približuje niekoľko levov pripravených zaútočiť. A tu sa začal rodiť ten utešený príbeh. 

Jedna odvážna samička zišla zo stromu, aby utiekla do bezpečia. Veľmi rýchlo ale skončila v pasci mladej levice. Telo samičky postupne ochablo v zovretí predátora. Avšak, následne sa odkrylo niečo nečakané. Z tela mŕtvej samičky zliezlo jej mesačné mláďatko. Mladé, krehké a neskúsené stvorenie padlo po hrozivom zážitku bez sily na zem.

Jeho pád neunikol bystrému zraku levice. Mláďa ju zaujalo. Najprv doň len štuchala jemne labkou a chcela sa s ním hrať. Vzápätí ho vzala do tesákov.

Fotografi si mysleli, že toto je koniec pre celú rodinu paviánov. No to, čo nasledovalo po tom, ich šokovalo. Levica mláďatku neublížila. Matersky ho vzala do tesákov, vzdialila sa a položila ho na zem. Hladný drobček sa bez strachu prisal inštinktívne na jej hruď.

Aj levica sa zachovala inštinktívne. Približujúcich sa levích samcov odohnala. Možno preto, že chcela ochrániť bezbranné cudzie mláďa, alebo jej len prekážala ich prítomnosť.

Ďalší šok na fotografov čakal o malú chvíľu. Na strome, v malej vzdialenosti od levov, stál otec pavián. Celú situáciu pozoroval. Využil chvíľu nepozornosti levov a jeho mláďa, mladého paviána, sa mu podarilo získať. Fotky, ako starostlivo ho držal v náručí, dojímajú a prekvapili aj samotných fotografov. Toto však nebol pravý koniec. Pavián sa s mláďatkom musel presunúť k svojej tlupe, do bezpečia. Aj mláďa potrebovalo potravu na prežitie. Niekoľkokrát sa mu to takmer podarilo, napriek tomu bola situácia tak nebezpečná, že musel vyčkať až na vhodnú chvíľu. Napokon utiekol v náručí s mláďatkom až vtedy, keď si levy hľadali miesto v tieni a nesledovali blízke okolie. Tak čo poviete, celkom podarený príbeh, však? 

Zdroj a foto: nationalgeographic.com