Na pastvinách a nivách južnej Afriky pozorovali ochrancovia prírody až tristo míľové /500 km/ zebrie migrácie, čo predstavuje najdlhšie známe sťahovanie sa pozemských cicavcov na kontinente. Objav poskytuje prekvapivý pohľad na to, ako voľne žijúce živočíchy prežívajú aj uprostred klesajúcej populácie rôznych druhov zvierat na celom svete, uvádzajú vedci. “Žijeme v dobe, keď veľké migrácie klesajú,” povedal Robin Naidoo, výskumník z World Wildlife Fund. Počet veľkých cicavcov v južnej Afrike stále klesá.
V štúdii, ktorá bola publikovaná 27. mája pre časopis Oryx, sledoval Naidoo a jeho tím osem Burchellových zebier (Equus quagga burchellii) počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov pomocou GPS obojkov. Týchto osem zebier patrilo k populácii tisícok zebier, ktoré uskutočnili cestu tam a späť medzi Namíbiou a Botswanou v priebehu niekoľkých mesiacov. Vedci sledovali ich prirodzené migračné trasy počas daždivého aj suchého ročného obdobia, ako aj zásobovanie potravinami a vodou. Zvieratá strávili obdobie sucha v októbri pozdĺž rieky Chobe, ktorá vedie cez Namíbiu a hranice Botswany. Neskôr sa presunuli na juh do Botswany, keď nastalo obdobie dažďov. Čo prekvapilo výskumníkov najviac bolo, že zebry cestovali po priamke. Táto priama cesta z jedného bodu do druhého prekonáva vzdialenosť, ktorú urazili predchádzajúci držitelia rekordu pre najdlhšiu migráciu cicavcov Serengeti.
Počas Serengeti migrácie pakoňov, gaziel, zebier a ďalších veľkých suchozemských cicavcov cestujú zvieratá z Tanzánie do Maasai Mara Reserve v Keni. Hoci Serengeti migrácia pokrýva 500 míľ, čo je okolo 800 km, zvieratá robia kruh, takže vzdialenosť z jedného bodu do druhého je kratšia ako sťahovanie Burchellovej zebry.
Dnes najviac ohrozuje migráciu voľne žijúcich živočíchov výstavba strážených hraníc medzi krajinami, železničných tratí a diaľnic, ktoré blokujú pohyb zvierat, čím menia ich životné prostredie. V štúdii z roku 2011 zverejnenej v Oryx bola opísaná 15000 rokov stará zebria migrácia v Botswane, ktorá vymizla po výstavbe oplotenia v roku 1968, ale znova sa objavila v roku 2004, kedy boli odstránené ploty. “V Afrike sa znížili alebo úplne vymizli migrácie voľne žijúcich živočíchov často kvôli plotom, ktoré zablokovali migračné trasy,” objasnňoval Naidoo. Takže objavovať nové migrácie v tejto dobe je veľkým prekvapením.
Naidoo tiež prehlásil, že migrácia sa plne uskutočňuje v Kavango Zambezi Transfrontier Conservation Area (Kaza). KAZA sa tiahne cez päť afrických krajín, pokrýva plochu o veľkosti Švédska a je najväčšou pamiatkovou rezerváciou cezhraničných oblastí. Nadnárodná snaha o ochranu prírody nie je ľahká, pretože je potrebná koordinácia medzi niekoľkými krajinami s rôznym ekonomickým statusom a stupňom vývoja. Naidoo dúfa, že nové zistenia posilnia význam zavedenia takýchto chránených oblastí. K Serengeti migrácii dochádza tiež v rámci siete chránených miest po celej východnej Afrike.
Zdroj a foto: livescience.com