Ako opatrovať seniorov počas horúcich letných dní

0
1751

Opatrovanie seniorov a chorých starších ľudí je náročná záležitosť. Vyžaduje si množstvo trpezlivosti, starostlivosti a obetovania sa. Je to však činnosť, ktorá by mala byť robená s láskou a radosťou. Tí, ktorí si už sami nedokážu pomôcť, si ju zaslúžia a treba k nej pristupovať s pokorou. Čo ak sa k tejto náročnej záležitosti pripoja letné horúčavy a opatrovanie sa stane ešte náročnejšie? Pozrite sa, ako si prácu aspoň trochu uľahčiť.

Pitný režim je základom celého dňa

Jednou zo stratégií zníženia stresu pri starostlivosti o starších ľudí je dobre sa na túto činnosť pripraviť. Piť počas dňa dostatok tekutín, najmä čistej vody, je dôležité nielen pre mladých zdravých ľudí, deti, no určite aj pre seniorov. Voda je základom zdravého tela a rovnováhy – najmä počas horúcich letných dní. Najvhodnejšia na pitie je čistá voda, minerálne vody a nesladené čaje.

Pri minerálnych vodách však treba sledovať hodnoty obsahu sodíka, nakoľko mnoho starších ľudí má vysoký krvný tlak a veľké dávky sodíka by tento stav ešte zhoršovali. Sladké džúsy a ochutené ovocné šťavy je dobré zriediť s vodou. Denná dávka 1,5 litra až 2 litre tekutín by sa mala rovnomerne rozložiť na celý deň.

Vhodné oblečenie a pokrývka hlavy

Úpal je v lete veľké riziko, ktoré hrozí každému z nás, no o to horšie dopady by mal na starších ľudí. Neodporúča sa prílišné vystavovanie slnku počas veľmi teplých dní. Prechádzka je vhodnejšia ráno alebo podvečer, keď už slnko zapadá.

Je dôležité vybrať si vhodnú pokrývku hlavy a chrániť hlavu a zátylok pred horúcim slnečným žiarením. Dôležité je tiež chrániť oči kvalitnými slnečnými okuliarmi. Oblečte seniorom ľahké, svetlé a vzdušné oblečenie, aby sa zbytočne telo neprehrievalo. Netreba zabúdať na kvalitné krémy s ochranným faktorom proti UV žiareniu.

Ľahké a svieže potraviny

Počas leta netreba zaťažovať žalúdok a tráviaci systém ťažko stráviteľnými a príliš sýtymi jedlami. Vyhnúť sa treba rýchlo sa kaziacim jedlám, údeninám, mäsu, majonéze a netreba to preháňať ani so zmrzlinou. Dôležité je vhodné chladenie jedla a potravín.

Ovocie a zeleninu je potrebné poriadne umyť pod tečúcou vodou. Šaláty sú výborným jedlom počas leta, ktoré zasýti a môže sa jesť aj viackrát za deň. Ovocie a zelenina obsahujú množstvo vody, takže parádne osviežia organizmus.

Ak majú seniori problém s požutím tvrdšieho ovocia, môžete im ho nakrájať na menšie kúsky alebo urobiť čerstvú šťavu. Podobne aj zo zeleniny.

Pozor na klimatizáciu

Niektorí klimatizáciu považujú za neodmysliteľnú súčasť schladenia sa počas letných dní. S klimatizáciou však veľmi opatrne. Obzvlášť starší ľudia sú náchylní na ochorenia, ktoré sa šíria práve vplyvom klimatizácie. Napríklad rôzne kvapôčkové infekcie sú ohrozením práve pre ľudí so zníženou imunitou.

Je veľmi náročné prispôsobiť organizmus náhlym prechodom z horúceho prostredia do veľmi vychladených klimatizovaných priestorov.

Obklopte sa príjemnými letnými vecami a robte letné aktivity

Ozvláštnite izbu letnými doplnkami, ktoré pripomenú leto, piesok, slnko, more, nech majú seniori pocit dovolenkovej destinácie. Pomôže im to dostať sa do príjemnej letnej nálady a nebudú horúčavy vnímať tak negatívne a nepriateľsky. Seniori sa horúčav prirodzene boja. Majú strach o svoj zdravotný stav a boja sa ťažkostí, ktoré im prílišné teplo spôsobuje.

Ráno, keď je vzduch ešte svieži, poriadne vyvetrajte, cez deň, naopak, nevpúšťajte do miestnosti zbytočne veľa teplého vzduchu. Nezabudnite zatemniť, nech slnko vnútro domu zbytočne nevyhrieva. Nezabúdajte na letné aktivity, vodu a osvieženie.

Buďte vždy pripravení a riaďte sa prirodzenými inštinktmi

Aj pri opatrovaní starších ľudí niekedy treba použiť „sedliacky rozum“ a riadiť sa jednoducho inštinktom. Treba seniorov počúvať a vedieť načúvať ich potrebám. Majte po ruke vždy tašku s potrebami pre opatrovaného, dostatok pitnej vody, prípravky proti hmyzu, hygienické pomôcky, kúsok ovocia, potrebné lieky, prípadne pomôcky pre inkontinentné osoby.

Doma ich pripravte na teplo tak, že ich natriete ochranným UV krémom, dajte im príjemné oblečenie a obuv, nezabudnite na klobúčik a slnečné okuliare. Teplo môže spôsobovať dehydratáciu, únavu, závraty, dezorientáciu a bolesti hlavy. Je vhodné použiť sviežu sprchu na schladenie tela a návrat rovnováhy.

Vymýšľajte seniorom aktivity, ktorými sa trošku rozptýlia a nebudú myslieť na svoju chorobu, starobu či trápenia. Rozprávajte sa s nimi, berte ich na prechádzky na pekné miesta. Leto je aj napriek horúčavám krásnym časom a príležitosťou na vonkajšie aktivity, na čerstvý vzduch. Zoberte seniorov niekde blízko lesa, kde je čerstvý vzduch, príjemný chlad a tieň. Možno nájdete pár hríbov, uvidíte zvieratá.

Pre seniorov je mimoriadne dôležitá socializácia, či už s rodinou, rovesníkmi, ale aj mladšími ľuďmi, pri ktorých pocítia životnú energiu. Mnoho mladých ľudí rado trávi čas so staršími, počúvajú ich rady a životné skúsenosti. Naopak, starší počúvajú príhody mladých o ich svete, zážitkoch. Je dôležité mať niekoho vždy nablízku.