Výpoveď v práci? Toto by ste o nej mali vedieť!

0
1991

Kým podanie výpovede v práci sa môže zdať ako veľmi jednoduchý proces, opak je často pravdou. Aké typy výpovedí poznáme a ako si dať s nimi rady?

Podať výpoveď v práci je pre mnohých ľudí náročnejšie, ako by bolo dobré. Predsa len, rozhodnúť sa opustiť prácu, kam ste niekoľko rokov pravidelne chodievali a poznáte mnoho ľudí, je náročné. V živote sa však treba neustále hýbať dopredu, ak cítite, že vaša práca vám už neposkytuje dostatočné možnosti napredovania, je na čase odísť. Život je totiž príliš krátky na to, aby sme ho zabili monotónnou prácou, ktorá nás už prestáva baviť. Tak sa rozhodnete ísť za tým, čo v živote chcete a idete podať výpoveď. Ako však nato? V prvom rade si treba ujasniť, na akej pozícii v práci sa nachádzate. Či ste v skúšobnej lehote alebo ste už trvalý zamestnanec. Či máte možnosť ukončiť pracovný pomer dohodou, čo je jednoduchšia možnosť, alebo musíte podať výpoveď z pracovného pomeru. Prípadne, či môžete využiť možnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru, ktorú môžete využiť v prípade, že vám zamestnávateľ nevyplatil výplatu do 15 dní po splatnosti, zo zdravotných dôvodov alebo pokiaľ je váš život a zdravie bezprostredne ohrozené.

Pozor na lehoty

Od jednotlivých typov výpovede závisia aj lehoty. Stretnúť sa môžete s pojmami ako ochranná lehota a výpovedná lehota. Ak ste v ochrannej lehote a zároveň nie ste v skúšobnej dobe, zamestnávateľ vám nemôže dať výpoveď. Naopak, ak v ochrannej lehote nie ste, výpoveď môžete dostať, avšak máte nárok na odstupné. Ak zas podávate výpoveď vy a nejedná sa o okamžité ukončenie pracovného pomeru, plynie vám výpovedná doba, počas ktorej ešte musíte do práce chodiť. Zdá sa vám to celé náročné? Žiadny strach, našťastie sú tu kariérne portály, ktoré vám s takýmito vecami pomôžu. Napríklad eKariera.sk. Tu nájdete magazín s užitočnými článkami, ktoré vám pomôžu nielen s podaním výpovede, ale priblížia vám aj právo a zmluvy týkajúce sa zamestnania, s ktorými má mnoho ľudí problém. A mnoho ďalšieho. Tak nečakajte a získajte všetky potrebné informácie ku vašej kariére jednoducho ešte dnes!