Ako trávia čas Superhrdinovia?

0
2234

Čo robia Superhrdinovia, keď práve nebojujú proti netvorom či zločincom a nie sú zaneprázdnení zachraňovaním sveta pred skazou? Touto otázkou sa asi zaoberá málokto. Možno iba deti a jedinci s bujnou predstavivosťou. Väčšina z nás sa tak nanajvýš zamyslí nad tým, čo robia herci, ktorí týchto hrdinov stvárňovali. Avšak, známi svetoví fotografi sa podujali dať nám odpoveď aj na túto kontroverznú otázku. Rozlúsknutie tejto hádanky zašifrovali do svojich fotografií, ktoré zobrazujú ich vlastné predstavy, ako trávia Superhrdinovia svoj voľný čas. 

Podľa francúzskeho fotografa Benoita Lapraya sú hrdinovia samotári, ktorí sa radi utiahnú do prírody na nejakom tichom a pokojnom mieste. Takto to zobrazuje aj séria jeho fotografií s názvom The Quest for the Absolute. Lapray k tomu napísal: „Azda sú jednoducho na ceste a túžia zistiť, kým vlastne sú.“ Čerpajú energiu z čistého neba, vzduchu a spevu vtákov. 

Fotograf Chow Kar Hooa sa na to pozerá z troška iného uhla. Podľa neho trávia tieto magické superbytosti svoj čas žitím obyčajného života napríklad aj v Hong Kongu. Batman sa prechádza okolo nočného trhu, Wolverine krája mäso v mäsiarstve a Hellboy si užíva svoj hrniec horúcej polievky. Žijú ako ostatní civilisti, ktorých sa zaprisahali chrániť.

Život tohto fotografa bol od detstva sprevádzaný Marvel vlnou, karikatúrami a filmami o Superhrdinoch. Tieto bytosti ho fascinovali svojou dokonalosťou, nesmrteľnou odvahou a charakterom. Zároveň si však uvedomil, že sú niečo viac, ako si o nich myslíme. Skoncovanie so zbabelcami a udržanie sveta v mieri nemá byť konečnou hranicou. Každý hrdina stelesňuje odvážneho ducha a ľudstvo samotné. Musí sa vysporiadať s nádejou, snami, strachom, ale i láskou a frustráciou. Medzeru, ktorá mu v príbehoch o Superhrdinoch prekážala, sa snažil vyplniť práve cez svoje fotografie. Jeho zámer bol však aj troška hlbší. Tým, že ukázal božské bytosti fantastického sveta v tom našom realistickom chaose, odhalil tiež pravdu o problémoch, ktoré trápia reálny svet, a teda je to najmä politická situácia, sociálna spravodlivosť, honba za šťastím a otázky životného prostredia. Svojimi neskutočnými snímkami chce autor vyprovokovať diváka k úvahe o súčasnom svete a ikonografii superhrdinstva. 

                                                                                          

Zdroj a foto: petapixel.com