Ako vybrať bicykel?

0
2492

V súčasnej dobe sa výrobcovia bicyklov predháňajú svojimi inovatívnymi modelmi. No pri výbere bicykla by ste mali zohľadniť predovšetkým jazdné vlastnosti a účel použitia. Nie každý bicykel sa totiž hodí do náročného terénu alebo na hladké cesty. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, po akom bicyklu siahnuť, aby ste nepreklínali každý prejdený kilometer.

Vybrať z nepreberného množstva značiek nie je ľahké, pričom začínajúci aj pokročilí cyklisti nepochybne ocenia rady odborníka. Z tohto dôvodu odporúčame obrátiť sa na špecializovanú predajňu, ktorá sa stane vašou pravou rukou a vašim sprievodcom pri nákupe bicykla.

Rozhodujúcim faktorom je predovšetkým cena. Ale pamätajte na to, že vyššia počiatočná investícia vám dopraje kvalitnú a komfortnú jazdu na bicykli na niekoľko rokov. Samozrejme, ak budete jazdiť na bicykli raz či dvakrát za mesiac, potom sa vám neoplatí kúsok za tisíc eur. Naopak, ak hľadáte bicykel na každý deň, šetriť sa nevypláca.

Druhy bicyklov

Existuje veľa druhov bicyklov, ktoré sa líšia jazdnými vlastnosťami. Značnú časť trhu tvoria bicykle krosové a horské. V prvom rade by ste si mali uvedomiť, čo od bicykla budete očakávať, či budete jazdiť skôr v teréne alebo po asfaltových cestách. Nie každý bicykel sa totiž hodí na všetky druhy ciest.

Ak strávite väčšinu času na spevnených cestách, potom sú pre vás pripravené cestné bicykle. Vyznačujú sa ľahším rámom a väčším priemerom kolies. Vzorka plášťov je jemnejšia a prevody sú pomalšie. Ale akonáhle plánujete skôr zdolávanie terénov, potom sú pre vás vhodné horské bicykle, ktoré vás nenechajú v sťažených podmienkach v štichu. Nespornou výhodou je, že s horským bicyklom sa vydáte aj po ceste, ale s cestným okolo schádzať terén v lese už by bolo náročnejšie. Potom ešte nastáva otázka ohľadom odpruženia a podobne.