Ako zabrániť roseniu okien

0
1560

Množstvo domácnosti veľakrát trápi nadmerné rosenie okien. Prečo sa to deje, keď sme už vymenili okná? Kondenzácia alebo rosenie vzniká vtedy, keď sa teplý a vlhký vzduch stretne s chladnejším povrchom. Zarosené plastové alebo drevené okná ani dobre nevyzerajú, avšak ak sa budú rosiť príliš dlho, kondenzovaná voda začne stekať na tesnenie rámu a okenný parapet, kde sa postupne začnú tvoriť škodlivé plesne. Dobrou správou je, že sa dá proti tomu bojovať. Dokonca často na vine nie sú ani samotné okná. Aby sme však mohli proti tomu bojovať, tak musíme poznať najprv miesto, kde sa okná rosia.

  • Rosenie v priestore medzi sklami – je spôsobené tým, že do priestoru medzi sklami, ktorý by mal byť hermetický uzavretý, preniká vzduch. Príčinou môže byť poškodenie samotného skla alebo netesnosťou rámčeka a spojenia skiel. Pokiaľ ste plastové okno sami nepoškodili, tak to riešte okamžitou reklamáciou.
  • Rosenie rámu vo funkčnej škáre alebo z vnútornej strany – môže vznikať z rôznych príčin. Rosenie rámu môže byť napríklad spôsobené nesprávne realizovaným napojením okna na ostenie, kde chýba tepelná izolácia a tvoria sa tepelné mosty. Ďalšou príčinou môže byť aj zlé vetranie.
  • Rosenie okien z vonkajšej strany – je znakom, že okná majú vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti. Nejedná sa teda o chybu, ale ide o prirodzený jav, v dôsledku náhlej zmeny počasia.
  • Rosenie okenných skiel z vnútornej strany – býva najčastejší problém. Za príčinu možno považovať nízku povrchovú teplotu skla a vysokú vlhkosť v byte či dome.

Nežiadúcej vlhkosti v byte zabránite správnym vetraním. Štrbinová ventilácia, ľudovo nazývaná “ventilačka” sa odporúča iba na krátke vetranie. Pri dlhodobom vetraní na tento spôsob dochádza k výraznému ochladeniu okenného ostenia a vzrastá riziko vzniku kondenzačnej vody, teda tvoreniu plesní. Pri nárazovom vetraní tak treba otvoriť okno dokorán a na dobu 5-10 minút poriadne vyvetrať. Príde tak k rýchlej výmene vzduchu pri minimálnych energetických stratách. Nezabudnite však kúrenie pred vetraním stlmiť alebo vypnúť.