Ako začať cvičiť doma

0
1798

Buď posilňovňu nemáte po ruke, nevyhovujú vám tie vo vašom okolí, nemáte čas nazvyš, potrebujete ušetriť peniaze alebo by ste jednoducho chceli začať cvičiť doma s tým, čo máte po ruke. Niekto nemá rád davy a preferuje cvičenie osamote, iný zase chce skúsiť niečo nové. Nech je už dôvod akýkoľvek, riešenie je skutočne jednoduché. Cvičenie doma a v jeho blízkom okolí je výbornou cestou, ako ušetriť čas, peniaze a ešte sa aj dostať do formy. V domácich podmienkach cvičia aj mnohí športovci, čím si dopĺňajú tréningové zostavy z posilňovní. Ako s tým však začať?

Ak si osvojíte cvičenie doma s tým, čo máte k dispozícii, tak tieto skúsenosti budete môcť aplikovať aj na cestách, dovolenkách, či v prírode. Nenadarmo sa vraví, že človek, ktorý skutočne pochopil cvičenie a posilňovanie si dokáže zacvičiť na hocakom mieste. Ako v profesijnom živote, tak aj vo vrcholovom športe platí, že čím viac určitú vec trénujete, tým lepší v konečnom dôsledku budete. Vo väčšine cvikov stačí vaša osobná váha.

Jedným z najznámejších fitnes nadšencov športového sveta je bezpochyby Portugalčan Cristiano Ronaldo, ktorý svoje telo posilňuje takmer neustále a domácim cvičením, ktoré je navyše, za sebou zanecháva konkurenciu. Práve cvičenie v domácich podmienkach spôsobuje, že behá rýchlejšie, skáče vyššie a strieľa silnejšie. To sa následne premieta aj do celého tímu, kde si ho ďalší hráči dávajú za vzor, napodobňujú ho a zvyšujú kvalitu celku. Aj preto je už niekoľko rokov Juventus favoritom futbalových bookmakerov, keď ide o športové tipy. Stačí na sebe makať viac ako ostatní a výsledky sa dostavia. Tu je pár rád, ako z úvodu na to.

Choďte von

Cvičenie doma nemusíte obmedziť len na domáce podmienky, nebojte sa vybehnúť na čerstvý vzduch. Choďte si zabehať, sadnite na bicykel alebo navštívte jedno zo street-workout ihrísk vo vašom okolí. Tie sú úžasným miestom, kde si môžete zacvičiť s náradím, ktoré je ich súčasťou alebo si môžete priniesť svoje pomôcky. Ak je vám behanie po rovine málo, vybehnite na kopec alebo do lesa. Beh v prírode môžete spojiť s jednoduchým posilňovaním – klikmi, drepmi alebo výpadmi. Notoricky známe „angličáky“ tiež nie sú na zahodenie. Koľko ich dáte?

Využívajte online tréningy alebo inštruktážne videá

Spravte si doma okolo seba trochu miesta, zahláste sa na vami požadovanú hodinu alebo objavte svojho nového obľúbeného trénera na YouTube. Jeden tréner vás naučí, ako doma cvičiť chrbát, druhý vám povie, ako na prsia a ruky, tretí ja zase odborníkom na nohy. Niekedy sa vám budú pozdávať všetky videá od jedného trénera. V tom prípade si spravte z cvičenia s ním rutinu a výsledky sa zaručene dostavia. Dávajte však pozor na všetky detaily, o ktorých rozpráva. Na výber budete mať videá, kde sa cvičí čisto s vecami z domácnosti, ale aj videá, kde je potrebná minimálna výbava. Presne taká, akú využívajú aj profesionálni športovci. Skladné náčinie, ktoré vám nespraví prievan v peňaženke, okorení vašu domácu posilňovňu a vy sa budete cítiť nesmierne sebavedomo.

Časom si zadovážte (aspoň minimálnu) výbavu

Najlepšou voľbou sú nasledovné veci: jednoručky, dumbell činka, expandery, gumy a samozrejme úžasné závesné laná – TRX. Veľa videí s témou domáceho cvičenia bude obsahovať cviky práve s týmito pomôckami, alebo len s niektorými z nich. Na YouTube nájdete neúrekom videí zameraných len na cviky so závesnými lanami TRX, ktoré sú dokonalým vynálezom.

V tréningovom centre Ronaldovho Juventusu sú celé miestnosti zamerané čisto na cviky s týmito lanami. Zavesiť si ich môžete kdekoľvek – o dvere, o rebriny, môžete použiť konár v prírode alebo preliezky na ihrisku. Precvičíte si s nimi aj svaly, o ktorých ste netušili, že ich máte. Nečakajte a pustite sa do toho.

 

zdroj: Pixabay