BARF strava je návrat k prírode. Čo to vlastne je?

0
1720

Nielen ľudia, ale aj zvieratá si zaslúžia zdravie, ktoré im zaručí dlhý život. Dopriať im ho môžeme aj my chovatelia, ktorí nebudeme ľahostajní a začneme s barfovaním. Práve táto forma stravy je tou najlepšou voľbou pre každého psa a mačku, ktorá je mu prirodzená.

Nie je to žiadna veda

Už názov napovedá, že ide o skratku nejakého výrazu, ktorý ste možno doteraz nepočuli. V preklade z angličtiny ide o biologicky vhodnú surovú stravu, ktorá nezaťažuje organizmus a pomáha zabezpečiť kvalitné zdravie. Množstvo psov a mačiek po celom svete bojuje s rôznymi komplikáciami, ktorých pôvod nepozná majiteľ a ani veterinár. Na základe výskumov sa však ukazuje, že za viacerými z nich sú granule, ktoré obsahujú rôzne látky. Tie často škodia jedincom a oberajú ich nielen o zdravie, ale aj vitalitu a šťastie.

Každý, komu na jeho miláčikovi záleží, chce pre neho len to najlepšie a preto sa barf strava stáva trendom v kŕmení. Základom všetkého je výmena granúl za surové mäso pre psa, ktoré mu dodá všetko, čo jeho telo potrebuje. Nejde však len o mäsitú stravu, ale dobré je kombinovať ju s rôznymi druhmi zeleniny, ovocia a cestovín. Možno sa to zdá zvláštne, no aj psy a mačky majú prirodzený vzťah k týmto potravinám a možno im v konečnom dôsledku bude chutiť viac, ako by ste si mysleli. Barfovanie nie je zložité a začať s ním môžete hocikedy. Základom je zistiť si potrebné informácie tak, aby bol pes spokojný a dostal presne to, čo potrebuje.

Na čo si dať pozor?

Barfovanie síce nie je žiadna veda, no vždy treba vedieť aj to, na čo si treba dať pozor. Tak ako človek, ani pes nemôže jesť úplne všetko. Niektoré zvieratá však nemajú problém skonzumovať čo im dáme, no práve pri takých treba byť opatrnejší. Vo všeobecnosti existujú potraviny, ktoré sú nevhodné pre každého psa či mačku. Ide o cibuľu, cesnak, čokoládu a avokádo. Aj keď si to mnohí neuvedomujú, no nebezpečné sú aj varené a pečené kosti, pretože sú ťažko stráviteľné, po zjedení sa štiepia na drobné kúsky a psovi môžu poraniť tráviaci systém. Samozrejme, kosti nie sú úplne vylúčené, no podávajte ich jedine surové. Pozor si treba dať aj na ich množstvo, pretože pri prejedení by mohol mať pes zápchu.

To, akú stravu v rámci barfovania svoju miláčikovi poskytnete je len na vás, no treba dbať aj na kvalitu. Tú získate od overených predajcov a to najlepšie u tých, ktorí poskytujú krmivo pre psov. Riešením je aj nákup mäsa v potravinách alebo mäsiarstve, no treba počítať s vyššími cenami. Pri pravidelnej barf strave to nemusí byť úplne zanedbateľná položka a preto treba myslieť aj na rodinný rozpočet.