Vymeňte starú farbu za novú!

0
1263

Drevený nábytok na terase, plechová strecha alebo kovové dekorácie v záhrade sa prirodzene ničia a strácajú pôvodné farby. Nezaťažuje ich však len čas, ale i nápor vplyvov počasia. Z toho dôvodu sú exteriérové drevené predmety namáhané omnoho viac ako drevo v interiéri.

Ako sa o nich starať, renovovať ich a prinavrátiť im stratený lesk a farbu bez väčšej námahy a so stopercentnou zárukou úspechu?

Preč so starou farbou i hrdzou

Predmetom nerobí dobre čas, ani nepriaznivé počasie. Obzvlášť predmety v exteriéri si vyžadujú pravidelnú a primeranú údržbu, aby sme predĺžili ich životnosť a čo najdlhšie zachovali pôvodný vzhľad i funkciu. Najviac ohrozený je náter na kovových a drevených materiáloch. Poškodený náter, ktorý sa začne odlupovať, následne vznikajú škvrny či hrdza, čo má neraz za následok funkčné škody na danom predmete. Ak nastane podobná situácia, netreba váhať a je nutné okamžite konať. Na drevo poslúži brúsny papier, respektíve brúska, kov zbaví hrdze aj starej farby oceľová kefa alebo kovová špachtľa.

Starý náter odstránime aj teplovzdušnou pištoľou, prípadne môžeme zvoliť chemický spôsob odstraňovania exteriérových i interiérových farieb. V takom prípade nanesieme prostriedok, pričom postupujeme presne podľa návodu. Uvoľnená farba sa následne poľahky zoškrabe, pri hrubších vrstvách náteru je niekedy nutné proces zopakovať viackrát.

Farby, ktoré vydržia

Prvotný, tzv. základný náter nanášame vždy až po zaschnutí pripraveného podkladu. Pri kovových materiáloch je ideálne siahnuť po antikoróznej farbe. Do ohybov a na najviac namáhané miesta nanášame opakovane viac vrstiev farby.

Vrchný krycí náter slúži na ochranu základnej antikoróznej hmoty pred prenikaním vody k podkladu. Ak ho prekryjeme viacerými nátermi, zabezpečíme väčšiu ochranu pred hrdzou, avšak pozor na vzájomnú kompatibilitu, inak hrozí rýchle olupovanie a praskanie farby.

Praktickým riešením sú často jednovrstvové tónovacie farby, ktoré výrazne šetria čas aj námahu. Sú totiž maximálne pružné, takže nehrozia praskliny. Sú dostupné aj vo verzii 2 v 1, zahŕňajú teda základný aj vrchný náter s ochranou proti korodovaniu, 3 v 1 obsahujú naviac aj medzivrstvu s antikoróznou zložkou.