Hliníkové vchodové dvere. Áno či nie?

0
1531

Výber vchodových dverí je z roka na rok zložitejší a to hlavne kvôli zvyšujúcim sa nárokom na prestup tepla, ale aj zvyšujúcim sa počtom výrobcov. Obyčajný človek, ktorý rieši kúpu nových dverí raz za desiatky rokov z toho môže mať pekný chaos. Je hliník naozaj taký úžasný?

V prvom rade vyberte materiál 

Základom celého rozhodovania je dodržať istú postupnosť, vďaka ktorej budete nakoniec spokojný. Na trhu nie je k dispozícii len plast a drevo, na ktoré sme zvyknutí, ale aj oceľ a hliník. Hoci pred pár rokmi ich v tomto smere ľudia takmer vôbec nevyužívali, doba sa mení a s nimi aj požiadavky. Stále viac zákazníkov siaha po hliníku, ktorý prináša veľa pozitívnych vlastností. Hliníkové okná a dvere môžeme označiť za najpevnejšie a najstabilnejšie, pretože sa nedajú len tak ľahko poškodiť a vydržia doslova po celý váš život. Tento materiál je výnimočný aj stabilitou a nosnosťou, pretože dokáže udržať ťažké sklá a nerobia mu problém ani veľké presklené plochy. Práve hliníkové dvere sú súčasťou dnešných moderných stavieb, ktorých majitelia snívajú nielen o dokonalom dizajne, ale aj nadčasovosti a kvalite.

Materiál je odolný aj voči poveternostným podmienkam, takže ho nezničí žiadne počasie. Vhodný je najmä na miestach, kde dochádza k prudkým zmenám teplôt a tým očakávaná tepelná rozťažnosť materiálu. Ak by sme to porovnali s plastom alebo drevom, tak je jasné, že na hliník sa v tomto smere môžete stopercentne spoľahnúť. Hoci niektorí ľudia ho považujú za veľmi chladný a nedostatočne izolačný, opak je pravdou. Dnešné hliníkové dvere a okná prechádzajú viacerými zmenami, vďaka ktorým dokážu so špeciálnymi izolačnými vložkami a dobrému tesneniu konkurovať aj plastu či drevu.

Cena verzus životnosť

Výhodou hliníka je aj bezúdržbovosť, pretože si nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť. Úplne postačí, ak sa raz za rok umyjú bežnými čistiacimi prostriedkami a slúžiť budú dlhú dobu. Jednou z mála nevýhod je suma, ktorú za tento materiál zaplatíte. Ak sa ale pozrieme na kritérium hliníkové vchodové dvere cena zistíme, že tá je o niečo vyššia, no zodpovedá kvalite. Veľmi dôležité je uvedomiť si, že okná a dvere nekupujeme každý rok a preto by mali vydržať niekoľko desiatok rokov. Práve hliník je v tom výnimočný, pretože ak sa pre neho rozhodnete, pravdepodobne nebudete okná a dvere nikdy meniť. Ide teda o investíciu do budúcnosti, ktorá sa vám určite oplatí.